20.05.2009 Warszawa (PAP) - Uroczyste posiedzenie posłów i senatorów, wystawy w Warszawie i w Berlinie, spotkanie b. członków Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, pielgrzymka do Świątyni Opatrzności Bożej - to tylko niektóre elementy zaplanowanych na czerwiec parlamentarnych obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Plan rocznicowych obchodów z udziałem posłów i senatorów przedstawił marszałek Bronisław Komorowski na środowej konferencji prasowej w Sejmie.
Na uroczystości rocznicowe zaproszeni zostali przewodniczący parlamentów krajów europejskich, szef Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering oraz byli opozycjoniści z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. 2 czerwca spotkają się oni w Łazienkach Królewskich na uroczystym koncercie i obiedzie w Pałacu na Wodzie.
Zagraniczni goście wezmą także udział w planowanym na 3 czerwca wspólnym posiedzeniu posłów i senatorów poświęconym 20. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności i demokracji. Marszałkowie Sejmu i Senatu zaprosili na tę uroczystość byłych i obecnych prezydentów, premierów, marszałków Sejmu i Senatu. Posiedzenie otworzą szef PE i b. premier Tadeusz Mazowiecki. Odbędą się dwie sesje: "Bohaterowie Wolności - pokolenie niepokornych" i "Solidarność - droga nadziei".
Marszałkowie Sejmu i Senatu otworzą także w gmachu na Wiejskiej specjalną wystawę "Polska droga do wolności 1980-1989". Wydany zostanie ponadto specjalny znaczek pocztowy, upamiętniający wybory 4 czerwca 1989 roku.
6 czerwca w Sejmie spotkają się byli członkowie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, który funkcjonował w Sejmie wyłonionym w tamtych czerwcowych wyborach.
Dzień później, 7 czerwca parlamentarzyści będą mogli włączyć się w rodzinną pielgrzymkę dziękczynną z Placu Trzech Krzyży do Świątyni Opatrzności Bożej.
17 czerwca marszałek Komorowski odsłoni w Berlinie, przed Bundestagiem, fragment muru Stoczni Gdańskiej, na którym zostanie umieszczona tablica upamiętniająca walkę Solidarności o wolność i demokrację w Polsce i w Europie oraz wkład Polski w przywrócenie jedności Europie. Odbędzie się również wspólne posiedzenie Prezydiów Sejmu i Bundestagu.
We wrześniu planowana jest w Sejmie uroczysta konferencja poświęcona dorobkowi rządu Tadeusza Mazowieckiego, powołanego 24 sierpnia 1989 roku. (PAP)
ajg/ la/ jra/