Z okazji stulecia odzyskania niepodległości Fabryka Broni Łucznik, na podstawie oryginalnej przedwojennej dokumentacji, wyprodukowała okolicznościową serię 50 egzemplarzy pistoletu Vis wz. 35 – poinformowała we wtorek Polska Grupa Zbrojeniowa, w której skład wchodzi radomski Łucznik.
Każdy z pistoletów ma wygrawerowany napis "100 lat niepodległej" i proporzec kawalerii II RP z 1939 r. Każda sztuka broni jest opatrzona indywidualnym numerem seryjnym, w przedziale 201801– 201850.
Pistolet Vis wz. 35 został skonstruowany przez inżynierów Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego na początku lat 30. XX w. Jest uznawany za jedną z najlepszych polskich konstrukcji. Egzemplarz prototypowy wykonano w 1930 r. w Fabryce Karabinów w Warszawie. Składał się z 48 elementów i początkowo otrzymał oznaczenie WiS wz.1931 od pierwszych liter nazwisk jego twórców. Na życzenie wojska zmieniono je na Vis (po łacinie siła, moc).
W lutym 1932 pistolet został opatentowany, a następnie podjęto decyzję o wprowadzeniu do go do uzbrojenia Wojska Polskiego jako automatyczny pistolet 8-strzałowy Vis kal. 9 mm dla kadry zawodowej. Produkcja seryjna ruszyła w 1936 r. i w ciągu trzech lat na wyposażenie wojska trafiło blisko 50 tys. sztuk.
Pistoletu Vis używano we wszystkich formacjach. W miarę rozwoju produkcji sukcesywnie przydzielano go poszczególnym wojskowym jednostkom. W czerwcu 1938 w jednostkach pancernych, w kawalerii i lotnictwie. Następnie broń otrzymywały piechota, łączność i artyleria. Pistolet był używany także w marynarce wojennej i Korpusie Ochrony Pogranicza.
Jak przypomina PGZ, dzięki starannemu wykonaniu i znakomitym parametrom Vis „stał się etatowym pistoletem na uzbrojeniu oficerów i podoficerów Wojska Polskiego i jednym z najlepszych wojskowych pistoletów na świecie”. Był produkowany w latach 1936–1944 w Fabryce Broni w Radomiu jako pistolet samopowtarzalny o lufie ruchomej i zamku zaryglowanym, działający na zasadzie krótkiego odrzutu lufy.
Po przejęciu radomskiej fabryki w 1939 r. Niemcy kontynuowali produkcję na własne potrzeby; pistolet był także montowany w konspiracji z części wynoszonych z Łucznika. Od 1992 Vis był produkowany w Radomiu w małych seriach dla kolekcjonerów.(PAP)
autor: Jakub Borowski
brw/ mok/