Polska po 1989 roku

17.05.2014 aktualizacja 14.07.2016

Rodzina Kozielewskich i Rotary International otrzymają Orły Karskiego

Rodzina Kozielewskich oraz organizacja Rotary International to laureaci tegorocznej Nagrody Orła Jana Karskiego – poinformowało w sobotę Towarzystwo Jana Karskiego. Nagrody zostaną wręczone czerwcu w Lublinie i w Krakowie.

Kapituła Nagrody Orła Jana Karskiego w piętnastej edycji tego wyróżnienia przyznała je rodzinie Kozielewskich „za kultywowanie wartości, które stworzyły najwybitniejszego jej przedstawiciela”, czyli Jana Karskiego. Natomiast organizacja Rotary International otrzyma Orła Karskiego „za czynienie dzieł dobra, a Polski lepszą”.

Orły Karskiego przyznaje Towarzystwo Jana Karskiego z siedzibą w Kazimierzu Dolnym. Jest to dyplom i statuetka, będąca repliką rzeźby orła z brązu na marmurowej podstawie, znalezionej przed laty przez prof. Karskiego w jednym z antykwariatów, nazywanej prze samego Karskiego „orłem zafrasowanym”.

Nagrodę ustanowił wiosną 2000 r. sam Jan Karski. „Jest to jedyna nagroda ustanowiona przez Jana Karskiego w swoim wyłącznie imieniu i z autorska motywacją +dla tych, którzy godnie nad Polską potrafią się zafrasować, zaś nie będąc Polakami, dobrze Polsce życzą+” - podało Towarzystwo w komunikacie przesłanym PAP.

Nagrodę ustanowił wiosną 2000 r. sam Jan Karski. „Jest to jedyna nagroda ustanowiona przez Jana Karskiego w swoim wyłącznie imieniu i z autorska motywacją +dla tych, którzy godnie nad Polską potrafią się zafrasować, zaś nie będąc Polakami, dobrze Polsce życzą+” - podało Towarzystwo w komunikacie przesłanym PAP.

O wyborze laureatów decyduje Kapituła Nagrody, złożona z osób, które zostały nią uhonorowane w latach poprzednich. Pierwszymi laureatami Orłów Karskiego w 2000 r. byli Jacek Kuroń i ks.prof. Józef Tischner. W kolejnych latach wyróżnienie otrzymali m.in. burmistrz Jedwabnego Krzysztof Godlewski, Marek Edelman, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Oriana Fallaci, Eli Wiesel, Michaił Gorbaczow, Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa, a także „Tygodnik Powszechny”, waszyngtońskie Muzeum Holokaustu, film „Pokłosie”.

Wręczenia nagrody przedstawicielom rodziny Kozielewskich odbędzie się 24 czerwca podczas uroczystości poświęconej pamięci Jana Karskiego na zamku w Lublinie. Natomiast przedstawiciel światowych władz Rotary International odbierze nagrodę dzień wcześniej w Krakowie, podczas konferencji tej organizacji.

Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski) urodził się w Łodzi w 1914 roku, zmarł w Waszyngtonie w 2000 roku. Przed wybuchem II wojny światowej był pracownikiem MSZ. W czasie okupacji działał w konspiracji jako kurier władz Polskiego Państwa Podziemnego. Jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Jednak jego dramatyczne apele o ratunek dla narodu żydowskiego nie przyniosły rezultatów.

Po wojnie Karski pozostał na emigracji w USA. Podjął studia z zakresu nauk politycznych i obronił doktorat na Uniwersytecie Georgetown. Uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 r. honorowe obywatelstwo Izraela. W 1998 r. izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem, który uznał Karskiego za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. W 2012 roku prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności. .(PAP)

ren/mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL