XIX wiek

29.10.2012 aktualizacja 12.02.2017

Rok 2013 - Rokiem Hipolita Cegielskiego w Wielkopolsce

Hipolit Cegielski. Źródło: CBN Polona Hipolit Cegielski. Źródło: CBN Polona

Samorząd Województwa Wielkopolskiego ogłosił w poniedziałek rok 2013 Rokiem Hipolita Cegielskiego - dla upamiętnienia 200. rocznicy urodzin przemysłowca, społecznika i działacza politycznego.

Radni w przyjętej uchwale zaapelowali do placówek oświatowych i naukowych, organizacji społecznych, samorządowych i mieszkańców regionu o propagowanie działalności wybitnego polskiego patrioty, przedsiębiorcy i społecznika.

„Pragniemy przy tej okazji, aby kultywowano pamięć o tym, nie zawsze docenianym, bohaterze polskiej historii, którego działalność odcisnęła niezatarte piętno na charakterze naszego regionu. Wierzymy, że przypomnienie jego dzieła przyniesie restytucję ideałów, które w XIX i XX wieku przyświecały wielu Wielkopolanom w działalności publicznej” – napisali w uchwale radni.

Marian Król: „Hipolit Cegielski i jego następcy wyszli z założenia, że o Polskę należy walczyć nie bronią, ale pracą organiczną u podstaw, zwłaszcza w byciu konkurencyjnym i lepszym od zaborców; dzięki jego działalności patriotycznej udało się np. skutecznie przeprowadzić powstanie wielkopolskie”.

Pomysłodawcą upamiętnienia Cegielskiego było towarzystwo jego imienia.

„Hipolit Cegielski i jego następcy wyszli z założenia, że o Polskę należy walczyć nie bronią, ale pracą organiczną u podstaw, zwłaszcza w byciu konkurencyjnym i lepszym od zaborców; dzięki jego działalności patriotycznej udało się np. skutecznie przeprowadzić powstanie wielkopolskie” – powiedział PAP prezes Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, Marian Król.

Cegielski, który urodził się w 1813 r., karierę zaczynał od założenia w 1850 r. w Poznaniu warsztatu, w którym wytwarzał proste narzędzia rolnicze. Pięć lat później rozpoczął produkcję maszyn i narzędzi rolniczych - żniwiarek, kosiarek, siewników, młocarni. Fabryka została rozbudowana w okresie międzywojennym, a po II wojnie światowej przekształcono ją w Zakłady Przemysłu Metalowego im. Hipolita Cegielskiego. Poznański przemysłowiec był też niezwykle czynnym działaczem społecznym i politykiem.

Cegielski brał czynny udział w życiu społeczno-kulturalnym Wielkopolski. W latach 1848-1850 wydawał "Gazetę Polską" - pierwszy poznański dziennik, a od 1859 "Dziennik Poznański". W 1849 r. był posłem do sejmu pruskiego. Współzałożyciel Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1857), a od 1865 r. prezes Centralnego Towarzystwa Gospodarczego.

Na styczeń 2013 r. zaplanowano premierę filmu poświęconego społecznikowi "Poezja i maszyny. Hipolit Cegielski 1813-1868". Reżyseruje go dokumentalista Jacek Kubiak. (PAP)

kpr/ ls/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL