05.06.2010 aktualizacja 13.07.2016

Rozpoczęło się czuwanie młodzieży przed beatyfikacją ks. Jerzego

05.06.2010.Warszawa (PAP) - Na Polach Wilanowskich przy Świątyni Opatrzności Bożej w sobotę rozpoczęło się czuwanie młodzieży przed niedzielną beatyfikacją ks. Jerzego Popiełuszki. Z młodymi ma spotkać się metropolita warszawski abp Kaziemierz Nycz.

Na godz. 17.30 zaplanowano widowisko muzyczne z rekonstrukcją wydarzeń historycznych, związanych z ks. Popiełuszką. Odwoływać się ono będzie do poszczególnych etapów życia ks. Jerzego: dom rodzinny, powołanie kapłańskie, duszpasterstwo ludzi pracy, prześladowanie przez SB, męczeńska śmierć. Wyemitowane zostaną świadectwa osób, które otrzymały łaski za wstawiennictwem ks. Popiełuszki. Przewidziano rekonstrukcję wydarzeń z lat 80. z udziałem demonstrantów i sił ZOMO. 

Odbędzie się także koncert w hołdzie ks. Jerzemu, a także ponad 90 ofiarom stanu wojennego. Wystąpią m.in.: Ewelina Flinta, Darek Malejonek, Przemysław Gintrowski, Mietek Szcześniak i Kasia Cerekwicka.

Przygotowane zostało Miasteczko Telewizyjne i Radiowe. Uczestnicy spróbują swoich sił przed kamerą i mikrofonem radiowym. Równocześnie na scenie będzie trwała animacja tańcem, który poprowadzi Diakonia Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie z Gdyni.

Czuwanie zakończy się godziną uwielbienia i dziękczynienia z udziałem zespołu Deus Meus. 

Około 250 tys. pielgrzymów z całej Polski ma wziąć udział w niedzielnej beatyfikacji ks. Popiełuszki na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Uroczystości, z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, przewodniczyć będzie delegat papieża - abp Angelo Amato.

Msza św. beatyfikacyjna rozpocznie się o godz. 11.00 i trwać będzie dwie godziny. Koncelebrować ją ma ok. 100 biskupów i 1600 kapłanów. Odczytany zostanie list apostolski papieża Benedykta XVI o wyniesieniu na ołtarze ks. Popiełuszki. Po mszy św. procesja z relikwiami nowego błogosławionego przejdzie traktem królewskim z Placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. (PAP)

skz/ pro/ hes/ ls/

 
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL