Wojna polsko-bolszewicka

16.03.2018

Uroczystości pochówku szczątków żołnierzy z 1920 roku

Uroczystości pogrzebowe szczątków żołnierzy poległych w 1920 roku w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie. Fot. PAP/A. Reszko Uroczystości pogrzebowe szczątków żołnierzy poległych w 1920 roku w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie. Fot. PAP/A. Reszko

W Andrzejewie (Mazowieckie) rozpoczęły się piątkowe uroczystości związane z pochówkiem szczątków żołnierzy ochotników z 1920 roku. Odkryto je w listopadzie, w czasie prac ekshumacyjnych przeprowadzonych na terenie tej gminy.

Po żałobnym nabożeństwie w intencji poległych żołnierzy, odprawionym w kościele w Andrzejewie, szczątki zostaną uroczyście przewiezione do - oddalonego o ok. 20 km - Szumowa (Podlaskie), gdzie po południu zostaną pochowane na tamtejszym cmentarzu parafialnym.

W uroczystościach biorą udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, poczty sztandarowe, grupy rekonstrukcyjne, harcerze. Rano, podczas wspólnej uroczystej sesji rady gmin Andrzejewo i Szumowo przyjęły deklarację w sprawie "upamiętnienia obrońców ojczyzny poległych w działaniach wojennych w 1920 roku" na terenie obu gmin.

Szczątki odnaleziono w czasie badań miejsc ostatnich walk 18. Dywizji Piechoty, we wrześniu 1939 roku wchodzącej w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew". Projekt takich badań realizuje stowarzyszenie "Wizna 1939" wraz z samorządem gminy Andrzejewo.

To w ramach tych prac, pod koniec listopada 2017 roku, odnaleziona została zbiorowa mogiła, w której - jak się okazało po ekshumacjach i analizie antropologicznej - odkryto szczątki polskich żołnierzy poległych w walkach z bolszewikami w sierpniu 1920 roku.

Okazało się, że to mogiła poległych w walkach, które miały miejsce 4 sierpnia 1920 roku pod Paprocią i Pęchratką (w okolicach Zambrowa, województwo podlaskie). Chodzi o żołnierzy 201. Pułku Piechoty (ochotniczego), którego główną siłę stanowili harcerze.

W oparciu m.in. o analizy antropologiczne ustalono, że w mogile było pochowanych dziesięciu żołnierzy, wśród nich jedna osoba w wieku 25-30 lat, osiem w wieku 17-20 lat i jedna w wieku 14-17 lat. Odnaleziono tam też np. polskie guziki z orłem, guziki od bielizny osobistej oraz złoty sygnet z oczkiem.

Piątkowe uroczystości odbywają się pod honorowym patronatem m.in. ministra obrony narodowej i wojewody podlaskiego. Wcześniej wojewoda wydał zgodę na pochówek szczątków na cmentarzu w Szumowie, gdzie znajduje się kwatera wojenna żołnierzy 201. Pułku Piechoty.(PAP)

autor: Sylwia Wieczeryńska, Robert Fiłończuk

swi/ rof/ jbp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL