I wojna światowa

17.05.2018

Rumuni uczcili swoich bohaterów wojennych spoczywających w Łambinowicach

Kwatera jeńców rumuńskich z I wojny światowej na cmentarzu w Łambinowicach. 2003 r. Fot. PAP/K. Świderski Kwatera jeńców rumuńskich z I wojny światowej na cmentarzu w Łambinowicach. 2003 r. Fot. PAP/K. Świderski

Delegacja dyplomatów i żołnierzy rumuńskich uczciła w czwartek, z okazji Rumuńskiego Narodowego Dnia Pamięci Bohaterów Wojennych, pamięć swoich rodaków - żołnierzy I wojny światowej - spoczywających na cmentarzu w Łambinowicach.

Uroczystości odbyły się na terenie Starego Cmentarza Jenieckiego w Łambinowicach, gdzie spoczywa 2,6 tysiąca rumuńskich żołnierzy - więźniów niemieckiego obozu jenieckiego Lamsdorf w czasie I wojny światowej.

Oprócz delegacji z Rumunii w uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele jednostki wojskowej z Wrocławia. Wartę honorową na cmentarzu wystawiła 10. Brygada Logistyczna z Opola.

Jak powiedziała PAP Anna Witkiewicz z Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, tegoroczne uroczystości ku czci bohaterów wojennych są dla Rumunów szczególnie ważne.

"Rumuni pamiętają o swoich żołnierzach spoczywających poza granicami kraju. Przyjeżdżają do nas co roku, mimo upływu stu lat od zakończenia I wojny światowej, by oddać hołd swoim rodakom. Ten rok, podobnie jak dla Polaków, jest dla nich szczególny, bo na 2018 przypada setna rocznica Wielkiego Zjednoczenia Rumunii" - wyjaśniła Witkiewicz.

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach działa na terenie, gdzie funkcjonowały niemieckie obozy jenieckie w czasach wojny francusko-pruskiej oraz pierwszej i drugiej wojny światowej. Więziono w nich żołnierzy wszystkich armii walczących z Niemcami. W czasie pierwszej wojny w Lamsdorf przebywało około 90 tysięcy więźniów. Z tej liczby siedem tysięcy zostało pochowanych na miejscowym cmentarzu. W czasie drugiej wojny przez obóz przeszło około trzystu tysięcy jeńców reprezentujących prawie 50 narodowości. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL