Delegacja dyplomatów i żołnierzy rumuńskich uczciła w czwartek, z okazji Rumuńskiego Narodowego Dnia Pamięci Bohaterów Wojennych, pamięć swoich rodaków - żołnierzy I wojny światowej - spoczywających na cmentarzu w Łambinowicach.
Uroczystości odbyły się na terenie Starego Cmentarza Jenieckiego w Łambinowicach, gdzie spoczywa 2,6 tysiąca rumuńskich żołnierzy - więźniów niemieckiego obozu jenieckiego Lamsdorf w czasie I wojny światowej.
Oprócz delegacji z Rumunii w uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele jednostki wojskowej z Wrocławia. Wartę honorową na cmentarzu wystawiła 10. Brygada Logistyczna z Opola.
Jak powiedziała PAP Anna Witkiewicz z Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, tegoroczne uroczystości ku czci bohaterów wojennych są dla Rumunów szczególnie ważne.
"Rumuni pamiętają o swoich żołnierzach spoczywających poza granicami kraju. Przyjeżdżają do nas co roku, mimo upływu stu lat od zakończenia I wojny światowej, by oddać hołd swoim rodakom. Ten rok, podobnie jak dla Polaków, jest dla nich szczególny, bo na 2018 przypada setna rocznica Wielkiego Zjednoczenia Rumunii" - wyjaśniła Witkiewicz.
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach działa na terenie, gdzie funkcjonowały niemieckie obozy jenieckie w czasach wojny francusko-pruskiej oraz pierwszej i drugiej wojny światowej. Więziono w nich żołnierzy wszystkich armii walczących z Niemcami. W czasie pierwszej wojny w Lamsdorf przebywało około 90 tysięcy więźniów. Z tej liczby siedem tysięcy zostało pochowanych na miejscowym cmentarzu. W czasie drugiej wojny przez obóz przeszło około trzystu tysięcy jeńców reprezentujących prawie 50 narodowości. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ itm/