16.03.2010.Warszawa (PAP) - Około 1,2 tys. zdjęć, 1,8 tys. fragmentów tekstów oraz kilkadziesiąt relacji audio i wideo dotyczących historii Polski XX wieku znalazło się na portalu XXwiek.pl, uruchomionym przez Ośrodek Karta.
Głównym mechanizmem portalu jest tzw. oś czasu, która daje możliwość dotarcia do relacji świadków (wspomnień, dzienników i listów) oraz dokumentów w postaci nagrań audio i wideo, jak również materiału ikonograficznego (zdjęć, plakatów, ulotek i obiektów muzealnych). Interaktywna oś została podzielona na dekady, lata, miesiące i dni, tak by użytkownik mógł łatwo dotrzeć do interesujących go materiałów ilustrujących każdy dzień stulecia.
Portal prezentuje również wszystkie serwisy internetowe Ośrodka Karta: Archiwum Wschodnie 1917–56 (dokumentacja losów obywateli polskich na Kresach Wschodnich, w ZSRR i pod okupacją sowiecką oraz ofiar totalitaryzmu nazistowskiego), Archiwum Opozycji 1956–89 (materiały dotyczące oporu wobec władzy komunistycznej związane z kolejnymi przełomami lat 1956, 1968, 1970, 1976 oraz opozycji demokratycznej i Solidarności), Archiwum Historii Mówionej (zbiór relacji biograficznych obejmujących niemal cały XX wiek), Archiwum Fotograficzne (ukazujące historię społeczną XX wieku w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej) oraz prezentacje multimedialne i wystawy Ośrodka KARTA, a także nowo pozyskiwane obiekty.
XXwiek.pl zapewnia również dostęp do wszystkich serwisów internetowych i baz danych Ośrodka KARTA – portali fotohistoria.pl, audiohistoria.pl, uczyc-sie-z-historii.pl oraz Pogotowia Archiwalnego, Indeksu Represjonowanych i nowo powstałej Biblioteki Cyfrowej, która pokazuje najważniejsze kolekcje Ośrodka Karta - czyli kolekcję Solidarność - Narodziny Ruchu czy Kolekcję Jacka Kuronia z jego osobistymi dokumentami czy listami. W ramach Biblioteki tworzy się także Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej, które na poziomie gminnym, w małych miejscowościach mają ocalać od zniszczenia cenne pamiątki, zdjęcia czy relacje
"Idea portalu wzrastała w Ośrodku Karta, ponieważ od 28 lat w sposób społeczny gromadzimy archiwa i chcielibyśmy w ten sposób je upowszechnić. Istotnym elementem portalu jest także forum, za pomocą którego internauci mogą przesyłać nam ciekawe dokumenty czy zdjęcia oraz komentować zamieszczone już na portalu materiały" - podkreśliła koordynatorka portalu.
Jak zaznaczyła, z zamieszczonych na portalu tekstów można korzystać na prawach cytowania, a zdjęcia, które mają znak wodny, także mogą być wykorzystywane np. w celach edukacyjnych. "Liczba prezentowanych u nas materiałów wciąż się zwiększa. Nadal także szukamy nowych parterów, którzy wzbogacą nasze zbiory" - dodała Krawczyk. (PAP)
akn/ ls/ jra/