Polska po 1989 roku

25.12.2016 aktualizacja 26.12.2016

Ruszył projekt poświęcony wspomnieniom o powodzi z 1997 r.

Ewakuacja mieszkańców osiedla Kozanów.  PAP/Grzegorz Hawałej Ewakuacja mieszkańców osiedla Kozanów. PAP/Grzegorz Hawałej

"Dolny Śląsk. Pamiętamy powódź" - to nazwa projektu poświęconego zbieraniu wspomnień o powodzi, która nawiedziła Wrocław i wiele dolnośląskich gmin w 1997 r. W jego ramach oprócz zebrania osobistych wspomnień mieszkańców powstanie również film dokumentalny. Projekt będzie realizowany przez cały rok 2017.

 "Po dwudziestu latach od tamtej powodzi, nazywanej powodzią tysiąclecia, okazuje się, że to wydarzenie jest jednym z najważniejszych w historii Dolnego Śląska. Badania socjologiczne wskazują, że wciąż mocno wpływa na zbiorową świadomość mieszkańców. I to nie tylko na tych, którzy ucierpieli w powodzi" - powiedział rzecznik Ośrodka Pamięć i Przyszłość Juliusz Woźny.

Dodał, że wspomnienia mieszkańców, świadków wydarzeń będą zbierane przez pracowników ośrodka. Można je również przekazać poprzez specjalną stronę internetową: pamietamypowodz.pl.

"Chcemy przygotować książkową publikację ze zdjęciami wykonanymi przez fotoreporterów i samych mieszkańców. Powstanie również film dokumentalny. Liczmy, że dzięki naszej akcji dotrzemy do nowych materiałów zdjęciowych czy filmowych" - powiedział rzecznik.

Przypomniał, że ośrodek przygotował już podobne wspomnieniowe publikacje, dotyczące życia we Wrocławiu i w regionie po 1945 r. Były zatytułowane: "Wrocław. Pamiętam, że…" oraz "Dolny Śląsk. Pamiętam, że…".

"Właśnie w podobny sposób chcemy udokumentować wydarzenia z powodzi z 1997 r. Uzupełnimy je badaniami socjologicznymi, a wszystkie materiały zostaną zdygitalizowane i trafią do zasobów prowadzonego przez nasz ośrodek Centrum Historii Zajezdnia. Będą również udostępnione w internecie" - powiedział Woźny.

Patronat honorowy na projektem objęły Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wojewoda dolnośląski.

We Wrocławiu wielka powódź trwała od 11 lipca do 4 sierpnia 1997 r. Fala, która podążała w kierunku miasta 11 lipca 1997 r., pędziła z siłą 3400 m3. na sekundę. Zalane zostało centrum, m.in. okolice dworca głównego PKP, Śródmieście i osiedle mieszkaniowe Kozanów. Woda na szczęście nie dotarła na Stare Miasto czy zabytkowy Ostrów Tumski. Powódź dotknęła też wiele gmin górskich, m.in. Kłodzko, Polanicę-Zdrój i Bogatynię. (PAP)

ros/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL