Auschwitz

24.09.2014 aktualizacja 14.07.2016

Ruszył serwis obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz I. Fot. PAP/J. Bednarczyk Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz I. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Serwis internetowy poświęcony zbliżającej się 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz uruchomiło Muzeum Auschwitz. To m.in. kompendium informacji o inicjatywach związanych z obchodami - na terenie b. obozu Auschwitz II-Birkenau i na całym świecie.

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz przypadnie 27 stycznia 2015 r. Główne obchody odbędą się przed Bramą Śmierci byłego obozu Birkenau. Informacje o samej rocznicy, uroczystościach i wydarzeniach z nimi związanych, mają pojawiać się w uruchomionym właśnie serwisie 70.auschwitz.org (w językach polskim i angielskim).

Jak przypomniało w środę Muzeum Auschwitz, dzień 27 stycznia od dziesięciu lat jest Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Oprócz centralnych uroczystości w wielu krajach odbywać mają się tego dnia konferencje, koncerty, wystawy, obchody czy spotkania. Jak napisano w serwisie 70.auschwitz.org, ma to być „niezwykły symbol tego, że pamięć o dramacie Auschwitz i pamięć o jego Ofiarach leży w sercach ludzi na całym świecie”.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała też sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Mapa z ponad 30 zaplanowanymi dotąd takimi wydarzeniami to jeden z elementów 70.auschwitz.org. Stopniowo mają pojawiać się na niej kolejne. Innymi elementami serwisu są: program planowanych obchodów w b. obozie Birkenau, historyczny opis wyzwolenia KL Auschwitz, relacje świadków, relacje z obchodów poprzednich rocznic czy informacje prasowe.

W serwisie znalazł się też apel związany z trwającą budową Funduszu Żelaznego Fundacji Auschwitz-Birkenau. Kapitał funduszu ma wynosić 120 mln euro. Odsetki z tej kwoty, szacunkowo 4-5 mln euro rocznie, mają pomagać w utrzymaniu miejsca pamięci. Twórcy funduszu (m.in. Fundacja Auschwitz-Birkenau) chcieliby zakończyć jego budowę przed styczniową uroczystością. Jak podają, brakuje jeszcze 18 mln euro.

Dotąd budowę funduszu wsparło 31 państw, jednak budowniczym funduszu zależy, aby pomogły także osoby indywidualne, firmy lub instytucje. Darczyńcom tym miałoby zostać poświęconych 18 Filarów Pamięci, które zostaną umieszczone przy wejściu do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Darczyńcy zostaną uhonorowani obok nazw każdego z państw, które wsparły już fundusz. Filary mogą być też poświęcone pamięci ocalonych, ofiar, społeczności lub innych osób.

Darczyńcy funduszu, wraz z ocalonymi i głowami państw, staną w pierwszym rzędzie podczas ceremonii 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 2015 r. Biorąc pod uwagę, że 70. rocznica będzie najprawdopodobniej ostatnią, w której weźmie udział liczna grupa byłych więźniów i ocalonych, Międzynarodowa Rada Oświęcimska zdecydowała, że to oni znajdą się w centrum uroczystości, a także, że obchody nie będą miały akcentów politycznych.

Według informacji przekazanych w lipcu br. przez przedstawicieli Rady i Muzeum najważniejszymi elementami scenariusza obchodów mają być świadectwa wygłoszone przez b. więźniów, modlitwa oraz złożenie hołdu ofiarom. Wieczorem zaplanowany jest też uroczysty koncert w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała też sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty. Przed południem weszli na teren podobozu Monowitz. W południe oswobodzili centrum Oświęcimia, a trzy godziny później, po krótkiej potyczce z wycofującymi się Niemcami, weszli jednocześnie do Auschwitz i oddalonego o 2 km Birkenau. Wyzwolili ok. 7 tys. więźniów. W walkach zginęło 231 żołnierzy sowieckich.(PAP)

mtb/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL