Auschwitz

08.02.2018

Ruszyła akcja Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami #GłosOcalonych

#GłosOcalonych #GłosOcalonych

Ruszyła akcja #GłosOcalonych, w ramach której na profilach społecznościowych Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego będą publikowane codziennie relacje osób ocalonych z obozu Auschwitz-Birkenau.

Jak poinformował PAP wicedyrektor Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego Wojciech Kozłowski, rozpoczęta w czwartek akcja ma przeciwdziałać relatywizowaniu historii II wojny światowej i kwestionowaniu zbrodni niemieckich. „Chcemy walczyć z funkcjonującym za granicą sformułowaniem +polskie obozy zagłady+. Nasze doświadczenie pokazuje, że w dużej mierze mamy na Zachodzie do czynienia z ignorancją historyczną, często niezawinioną, albo z myśleniem geograficznym, tzn. że obozy leżące na terenie okupowanej Polski są w pewnym sensie polskie. Chodzi nam o to, by włączyć się do dyskusji w mediach społecznościowych nie na zasadzie narzucania pewnej wizji, ale pokazania materialnych źródeł informacji o przeszłości” – powiedział.

Kozłowski dodał, że publikowane relacje pochodzą z tzw. pierwszego procesu oświęcimskiego w Krakowie i procesu Rudolfa Hoessa Warszawie, przeprowadzonych w 1947 r. „Świadectwa, które są dostępne w naszej bazie zapisyterroru.pl, bardzo klarownie pokazują, kto był sprawcą, a kto ofiarą. To ponad 1 tys. zeznań świadków ze strony w większości Polaków, ale są także przedstawiciele innych narodowości, m.in. Żydzi, Rosjanie i Romowie. Ten zasób znajdował się dotychczas w archiwum. My go opracowaliśmy, przenieśliśmy do Internetu i 27 stycznia udostępniliśmy w języku polskim i angielskim. W mediach społecznościowych publikujemy codziennie fragment relacji ocalonej osoby, a do pełnej wersji odsyłamy poprzez link” - wyjaśnił.

Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego jest nową instytucją kultury, powołaną do życia w 2016 r. Jego działalność ma na celu pogłębienie refleksji nad polskim doświadczeniem konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku. Ośrodek wspiera badania naukowe, udostępnia teksty źródłowe z tłumaczeniami, organizuje międzynarodową wymianę akademicką i prowadzi działalność wydawniczą oraz edukacyjną. (PAP)

autor: Daria Porycka

edytor: Paweł Tomczyk

dap/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL