Patriotyzm to także otwartość na solidarną współpracę z innymi narodami, opartą na szacunku dla innych kultur i języków - napisał w piątek w przesłanym PAP komunikacie z okazji obchodzonego w sobotę Święta Niepodległości rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Jak zauważył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, świętowanie odzyskania niepodległości stanowi o naszej kulturze i tożsamości, która wyrasta z chrześcijańskich korzeni i jest znakiem patriotyzmu.
Ks. Rytel-Andrianik przypomniał wydany w kwietniu br. dokument "Chrześcijański kształt patriotyzmu", w którym biskupi zaznaczyli, że "potrzebny jest w naszej ojczyźnie dobrze nam znany z historii patriotyzm otwarty na solidarną współpracę z innymi narodami i oparty na szacunku dla innych kultur i języków". Dodali, że jest to "patriotyzm bez przemocy i pogardy, (...) wrażliwy także na cierpienie i krzywdę, która dotyka innych ludzi i inne narody".
Jak podkreślił rzecznik, w dokumencie tym biskupi wskazali na "międzypokoleniową solidarność, odpowiedzialność za los najsłabszych, codzienną obywatelską uczciwość, gotowość służby i poświęcenia na rzecz dobra wspólnego", które ściśle łączą się z patriotyzmem i są "realizacją orędzia zawartego w Ewangelii".
Ks. Rytel-Andrianik przypomniał także słowa papieża Jana Pawła II, który w przemówieniu wygłoszonym w 1995 r. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku wskazał na różnicę pomiędzy niezdrową formą nacjonalizmu, uczącą pogardy dla innych narodów i kultur, a patriotyzmem. "Prawdziwy patriotyzm nigdy nie stara się dążyć do dobrobytu własnego narodu kosztem innych. Bowiem ostatecznie dotknęłoby to także jego własnego narodu, wyrządzenie krzywdy dotyka obu stron – i agresora, i ofiary. Nacjonalizm, szczególnie w swoich najskrajniejszych formach, jest więc antytezą prawdziwego patriotyzmu" – powiedział papież.
Na koniec ks. Rytel-Andrianik zachęcił wszystkich do wzięcia udziału w uroczystościach związanych z obchodami kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości. "Msze Święte, wiece patriotyczne, koncerty, marsze i rekonstrukcje, to tylko niektóre z wydarzeń związanych z tym świętem. Warto wspomnieć, że w obchody 11 listopada angażuje się wielu młodych ludzi. To bardzo ważne, by młodzi pamiętali o swojej historii, to kształtuje ich tożsamość" – powiedział rzecznik episkopatu Polski. (PAP)
autor: Iwona żurek
edytor: Karolina Wichowska
iżu/ karo/