W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę i Litwę niepodległości w czwartek w starej części Wilna, w przepływającej przez artystyczną dzielnicę Zarzecze rzeczce Wilejce została odsłonięta rzeźba polskiego artysty Tomasza Koclęgi „Refleksje”.
Rzeźba odwołuje się swą symboliką do wspólnej wielowiekowej historii Polski i Litwy, utraty, walki oraz odzyskania niepodległości.
„Rzeźba, która przybrała formę przeciętej na pół głowy, symbolizuje równoległe doświadczenia historyczne, które były udziałem obu państw” - tłumaczy PAP Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, inicjatora odsłonięcia rzeźby.
„Pokazuje ona rozdarcie pomiędzy tożsamością Polaków a Litwinów, którzy niegdyś mieszkali w jednym państwie. Teraz mieszkamy w dwóch państwach, ale ciągle łączy nas kilkaset lat wspólnej historii, wspólny potężny organizm państwowy, wspólne historyczne doświadczenia – często tragiczne, jak rozbiory, utrata wolności i niepodległości” - dodaje Łapczyński.
Na płaszczyźnie przecięcia rzeźby - pochylonej głowy - umieszczone są lustra, które w słoneczny dzień odbijają promienie słoneczne i nurt rzeki. Jak mówi Łapczyński, „ta gra świateł ma symbolizować związek człowieka z siłami przyrody i przywiązanie do wolności, która, tak jak promienie słoneczne i nurt rzeki, jest ulotna”.
„Chcemy powiedzieć, że stale powinniśmy dbać o to, aby wolność i niepodległość trwały jak najdłużej” - podkreśla dyrektor Instytutu.
Według organizatorów wielkoformatowa rzeźba z umieszczonymi naprzeciwko siebie dużymi lustrami to także aluzja do tożsamości obu narodów, które będąc blisko siebie spoglądały na sąsiadów jak w lustro, widząc podobieństwo swoich losów. To także symbol walki o wolność i niepodległość, którą wspólni wrogowie Polski i Litwy starali się zdusić w zarodku, niszcząc jednocześnie tożsamość narodową.
Autorem rzeźby jest wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Tomasz Koclęga, którego plenerowe dzieła obecne są w miejskiej przestrzeni publicznej m.in. USA, Japonii, Chin, Wielkiej Brytanii czy Francji.
Rzeźba „Refleksje” pozostanie na stałe w Wilnie. Jest to prezent Instytutu Polskiego w Wilnie dla miasta z okazji stulecia odrodzenia niepodległości Litwy.
Organizatorami przedsięwzięcia są Instytut Polski w Wilnie oraz Inkubator Sztuki Zarzecza.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ jo/ mc/