Polska po 1989 roku

12.02.2019

S. Karczewski: nie byłbym przeciwny budowie w Warszawie pomnika T. Mazowieckiego

Na pewno nie byłbym przeciwny budowie w Warszawie pomnika b. premiera Tadeusza Mazowieckiego, tak jak PO sprzeciwiała się budowie pomnika Lecha Kaczyńskiego; pomniki powinno się stawiać osobom zasłużonym - powiedział we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

"Miałem być kandydatem na prezydenta Warszawy, gdybym został prezydentem Warszawy, to na pewno wyraziłbym zgodę i byłbym razem z tymi, którzy chcieliby wybudować taki pomnik. Na pewno nie byłbym przeciwny, tak jak Platforma Obywatelska była przeciwna budowie pomnika Lecha Kaczyńskiego" - powiedział Karczewski w RMF FM, pytany o inicjatywę budowy pomnika b. premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Podkreślił, że w tej sprawie wykazałby "dużą życzliwość", choć - jak dodał - sam "nie wystąpiłby z taką inicjatywą".

Jak dodał, "nie miałby problemu", gdyby w Warszawie stanęły również pomniki: Jacka Kuronia czy Bronisława Geremka. Według niego, w Polsce powinno się stawiać pomniki osobom zasłużonym.

W poniedziałek doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska oceniła, że postawienie w Warszawie pomnika byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego nie jest dobrym pomysłem. Dopytywana, dlaczego nie jest to dobry pomysł odparła: "Bo nie lubię Tadeusza Mazowieckiego". Jej zdaniem, jest za wcześnie na stawianie pomnika Mazowieckiemu, ale - jak dodała - może to się zmienić w przyszłości.

Na początku lutego prezydent Andrzej Duda powiedział w Polsat News, że będzie popierał inicjatywę budowy pomnika Tadeusza Mazowieckiego. Jak podkreślił, bohaterowie naszej wolności powinni mieć swoje pomniki. "Okres 1989 r. ma swój szczególny wymiar osobowy, niezwykle symboliczny. Mianowicie rząd na czele z pierwszym niekomunistycznym premierem Tadeuszem Mazowieckim. To była niezwykle ważna data - 12 września" - ocenił Andrzej Duda. Według prezydenta, właśnie to wydarzenie powinno być upamiętnione pomnikiem Mazowieckiego.    (PAP)

autor: Maciej Zubel

zub/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL