21.02.2010. Kielce (PAP) - Kaplicę mansjonarzy, czyli wikariuszy dawnej kolegiaty, odnowiono w ramach I etapu renowacji katedry w Sandomierzu (Świętokrzyskie). Dawny blask odzyskało m.in. srebrne cyborium w barokowej oprawie z drewna - poinformował proboszcz bazyliki ks. Bogdan Piekut.
Odnowione tabernakulum składa się ze srebrnego cyborium w kształcie rotundy, czyli puszki do przechowywania Najświętszego Sakramentu, którą ufundował w 1639 roku ks. Wojciech Lipnicki. Pod koniec XVII wieku wolno stojące cyborium otrzymało architektoniczną oprawę z czarnego drewna, której główną dekorację tworzą trzy srebrne plakiety, wykonane przez krakowskiego złotnika Karola Kulickiego.
Dekoracja cyborium przedstawia scenę "Ukrzyżowania" Chrystusa, a także cztery wizerunki świętych - pierwszych polskich męczenników: Wojciecha i Stanisława oraz Ambrożego i Hieronima. Z kolei na centralnej plakiecie oprawy cyborium krakowski złotnik przedstawił "Ostatnią wieczerzę", a po bokach - dwie sceny starotestamentowe.
Księża mansjonarze tworzyli kolegia z prepozytem (przełożonym) na czele. Funkcję tę faktyczne pełnili plebani, zobowiązani do życia wspólnego. Oprócz osobnych mszy św. w intencji fundatorów, codziennie odprawiali uroczystą ranną wotywę i oficjum o Najświętszej Maryi Pannie, Męce Pańskiej lub o Eucharystii - zgodnie z wolą fundatora.
Sandomierska katedra - reprezentacyjny kościół diecezji, zaliczany do najcenniejszych zabytków miasta i województwa świętokrzyskiego - została wzniesiona w miejscu kolegiaty romańskiej, zniszczonej podczas najazdów Tatarów w XIII wieku i Litwinów w 1349 roku.
Na sfinansowanie pierwszego etapu odnowy zabytkowej świątyni, który objął prezbiterium, przeznaczono 3 mln euro z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. 1,4 mln zł dotacji parafia otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
mch/ hes/ jbr/