O wierność Jezusowi oraz ufność w Boże Miłosierdzie zaapelował do uczestników Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) biskup płocki Piotr Libera, który przewodniczył w sobotę uroczystej mszy świętej z udziałem przebywających w tej diecezji pielgrzymów z zagranicy.
„Bądźcie w Kościele, bądźcie z Kościołem” – powiedział w homilii bp Libera, zwracając się do młodzieży zebranej przed katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku (woj. mazowieckie). Podkreślił, że młodzi ludzie to „dziś i jutro” wiary i Kościoła.
W mszy świętej, będącej główną częścią diecezjalnych obchodów ŚDM, uczestniczyło tam ponad tysiąc osób, w tym pielgrzymi z Armenii, Białorusi, Brazylii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Irlandii, a także z Libanu, Peru, Singapuru, Ukrainy, Wenezueli i Włoch.
W homilii bp Libera przypomniał, że diecezja płocka, jedna z najstarszych w Polsce, licząca ponad 940 lat, jest związana z patronem młodzieży św. Stanisławem Kostką (1550-68), który urodził się w tamtejszym Rostkowie, oraz ze św. Faustyną Kowalską (1905-38), która w 1931 r. doznała w Płocku pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego, które dało następnie początek kultowi Bożego Miłosierdzia.
„Młodzi święci. Dziś ci święci mówią wam, że w Kościele jest wasza droga. Droga do odkrycia własnego powołania i życia jego pełnią, i bycia szczęśliwym. Mówią wam, że w Kościele jest również wasz dom, bezpieczna przystań, w której możecie odnaleźć pokój serca i czuć się u siebie” – podkreślił bp Libera, kierując te słowa do młodych.
Przywołując wypowiedź jednej z uczestniczek ŚDM, że wydarzenie to „tworzy prawdziwe więzi” między młodymi ludźmi z całego świata, biskup płocki wezwał by przesłanie to pielgrzymi zanieśli do swych krajów i domów wraz ze słowami Chrystusa: „Trwajcie we mnie, a ja w was trwał będę, jak latorośl w winnym krzewie, a przyniesiecie owoc obfity”.
Bp Libera prosił młodych pielgrzymów, aby nigdy nie odwrócili się od Jezusa, bo – jak głosiła św. Faustyna Kowalska – „nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopóki nie zwróci się z ufnością do Miłosierdzia Bożego”.
„Poczujcie kochani, jak tu, w cieniu tej prastarej płockiej katedry, wyciąga do was rękę Miłosierny Jezus. Poczujcie i uwierzcie, że Kościół chce wam towarzyszyć, chce słuchać was, zrozumieć, bo w was jest dziś i jutro naszej wiary. Bądźcie zawsze młodzi duchem, bądźcie miłosierni i ufajcie Jezusowi” – powiedział bp Libera. Młodzież przyjęła te słowa brawami.
Uczestniczący w mszy świętej przed płocką katedrą biskupi i kapłani przybyli z zagranicy, w tym z Armenii, Hiszpanii i Włoch, dziękowali za gościnne przyjęcie w Polsce. Abp Raphael Minassian wręczył ks. Rafałowi Grzelczykowi, koordynatorowi ŚDM w diecezji płockiej, krzyż i pierścień, przysługujące prałatom Katolickiego Kościoła Ormiańskiego.
Bp Luciano Monari z włoskiej diecezji Brescia podkreślił, że wartością dla Kościoła „jest wspólnota i bycie razem”. Nawiązał też do historii Polski oraz jej Kościoła.
„Chcę podkreślić w sposób szczególny męczeństwo i wielką ofiarę narodu polskiego, które uratowało Europę. Dlatego też mamy pewien dług wdzięczności wobec narodu polskiego. I mamy też dług jako Kościół za świadectwo polskich świętych, jak wymienieni w homilii św. Stanisław Kostka i św. Faustyna, ale też oczywiście św. Jan Paweł II i wielu, wielu innych. Mamy też dług wdzięczności za tę szczególną wierność w ciągu wieków wobec Kościoła w Rzymie. To dla całego Kościoła szczególny dar” – powiedział bp Monari.
„W czasie tych Światowych Dni Młodzieży mamy jednego bohatera - to jedyny Król, jedyny Pan, jedyny, który zbawia, to Jezus Chrystus. On jest bardzo obecny między nami, rzeczywiście obecny. On mówi do nas w tych dniach: +wierz we mnie, kochaj mnie+. Musimy słuchać uważnie, by jego słowa, słowa Pana, dotarły do naszych serc. Jezus chce być kochany. Chwała Panu” – podkreślił bp Roman Casanova Casanova z hiszpańskiej diecezji Vic.
W ramach obchodów ŚDM przybyli do diecezji płockiej zagraniczni pielgrzymi zamieszkali na terenie parafii w kilku miejscowościach, oprócz Płocka, również w Ciechanowie, Przasnyszu, Sierpcu, Gostyninie i Płońsku, a także w Rypinie i Golubiu-Dobrzyniu. Będą tam przebywać do 25 lipca.
W Płocku specjalnie dla zagranicznych gości ŚDM przygotowano wydarzenia nawiązujące do dziejów Polski oraz historii samego miasta, które w XII wieku było stolicą państwa.
Dni Historii Płocka odbywają się każdego roku w czerwcu - tym razem, ze względu właśnie na ŚDM ich termin przeniesiono na lipiec, a na motyw przewodni tych obchodów wybrano 1050. rocznicę Chrztu Polski, które przypomina widowisko „Chrzest Mieszka I”, W sobotę pielgrzymi z zagranicy mogli m.in. odwiedzić średniowieczne miasteczko, gdzie odbywały się m.in. turnieje rycerskie w strzelaniu z kuszy i łucznictwie.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 26-31 lipca w Krakowie. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim.(PAP)
mb/ brw/