Droga Krzyżowa, w której podczas ŚDM uczestniczył będzie razem z młodzieżą papież Franciszek, będzie jednocześnie przypomnieniem o uczynkach miłosierdzia wobec ciała i duszy. Będzie też prezentacją wspólnot oraz stowarzyszeń, które realizują je we współczesnym świecie.
Piątkowe nabożeństwo zostanie zorganizowane na wzór drogi krzyżowej odprawianej w Wielki Piątek w Koloseum. Rozważania do niej przygotował biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś.
14 stacji ma korespondować z siedmioma uczynkami miłosierdzia wobec ciała i siedmioma wobec duszy. Każda będzie mieć swój tytuł i podtytuł, np. „Pan Jezus na śmierć skazany. Podróżnych w dom przyjąć”.
„Papież Franciszek będzie w centralnym miejscu - przy ołtarzu, do którego zmierzała będzie procesja niosąca krzyż” - mówił PAP szef sekcji wydarzeń centralnych ŚDM ks. Marek Hajdyła.
Drewniany krzyż - symbol ŚDM – poniosą na swoich barkach, od stacji do stacji, przedstawiciele stowarzyszeń i wspólnot, które znane są w Polsce i na świecie z dzieł miłosierdzia.
Będą wśród nich m.in. francuska wspólnota L’Arche (w Polsce znana jako Fundacja „Arka”), która zajmuje się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Barka” udzielające schronienia osobom bezdomnym, Wspólnota Sant’Egidio pomagająca uchodźcom.
„Droga krzyżowa to droga miłosierdzia. Skoro Chrystus wzywa: kto chce iść za mną, niech weźmie krzyż swój i niech mnie naśladuje, pokazujemy wspólnoty, które to robią na co dzień dźwigając krzyż z ubogimi, chorymi, uzależnionymi” – powiedział ks. Hajdyła.
Przy każdej ze stacji odegrane zostaną bardzo krótkie – czasem kilkudziesięciosekundowe - etiudy artystyczne, pantomimiczno-baletowe nawiązujące do treści rozważań. Autorem choreografii jest Mateusz Polit, autor widowisk multimedialnych, spektakli teatralnych.
Dodatkowym wyróżnikiem stacji Drogi Krzyżowej będą drzewa - kilkumetrowe dęby, które po ŚDM zostaną posadzone na terenie Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach. „Powstanie tam w ten sposób +rosnąca+ droga krzyżowa, która będzie żywą pamiątką ŚDM 2016 z papieżem Franciszkiem i w przyszłości każdy pielgrzym będzie mógł ją odprawić” - mówił ks. Hajdyła.
Piątkowe nabożeństwo na Błoniach będzie mieć inną oprawę muzyczną niż pozostałe wydarzenia centralne, bardziej kontemplacyjną i sprzyjającą modlitwie. Niewielki chór i orkiestra kameralna będą grać utwory klasyczne muzyki pasyjnej, które będą przeplatane improwizacjami jazzowymi w wykonaniu m.in. utalentowanego młodego skrzypka Adama Bałdycha. Za całą oprawę muzyczną tego nabożeństwa odpowiada Wiesław Delimat.
Według Komitetu Organizacyjnego w Drodze Krzyżowej może wziąć udział ok. 800 tys. wiernych.(PAP)
wos/ mag/