Radosne spotkania, rozmowy, koncerty znajdą się w programie tzw. Wioski Franciszkańskiej – inicjatywy, która towarzyszy każdej edycji Światowych Dni Młodzieży. Podczas 31. ŚDM Wioska Franciszkańska stanie w Krakowie-Olszanicy (ul. Korzeniaka) 27 lipca.
Wioskę Franciszkańską organizują polskie prowincje franciszkanów oraz młodzież franciszkańska. W Wiosce spodziewanych jest ok. 1,5 tys. młodych ludzi.
„Celem spotkania jest propagowanie duchowości franciszkańskiej, tworzenie dla młodzieży z całego świata okazji do spotkania. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych duchowością franciszkańską. To czas, by pobyć razem, porozmawiać” – powiedział PAP franciszkanin o. Łukasz Gora.
Podczas trwania Wioski Franciszkańskiej będzie okazja do adoracji Najświętszego Sakramentu, skorzystania ze spowiedzi oraz do wejścia do specjalnych namiotów franciszkańskich, które będą miejscem prezentacji wspólnot i inicjatyw zgromadzenia.
W programie są też m.in. spotkania z generałami zakonów franciszkańskich, prezentacja franciszkańskich zgromadzeń, w tym żeńskich klarysek, koncerty br. Łukasza Buksy oraz zakonnych zespołów KapEl’a i Fioretti.
Szczegóły wydarzenia znajdują się na franciscanvillage.pl. Na stronie internetowej jest też list Konferencji Rodziny Franciszkańskiej do młodzieży.
Generałowie zakonów (ministrowie generalni) z Rzymu podkreślają w piśmie, że Franciszek z Asyżu już w młodości był entuzjastą miłosierdzia Bożego, które jest motywem przewodnim ŚDM w Krakowie.
Zakonnicy kierują potrójne zaproszenie do młodzieży z całego świata i zachęcają do wspólnego świętowania Światowych Dni.
Pierwsze zaproszenie dotyczy dyspozycyjności. Ministrowie, powołując się na postawę św. Franciszka z Asyżu, apelują do młodych, by byli solidarni z cierpiącymi, a zwłaszcza w wykluczonymi społecznie; aby byli otwarci na dialog i współegzystencję wśród różnic, charakterystycznych dla dzisiejszych czasów; oraz aby nie zapominali o modlitwie.
Drugie zaproszenie dotyczy ruchu. "Nie możemy zamknąć się wygodnie w naszych strukturach, ani też przyzwyczaić się do modelu wygodnego życia, ponieważ nasz Seraficki Ojciec jako spuściznę pozostawił nam dziedziniec, który ma rozmiary świata. Typową dla życia franciszkańskiego jest propozycja, którą wysunął Papież Franciszek, by być Kościołem wychodzącym, szpitalem polowym, Kościołem Samarytańskim, który spieszy z pomocą zranionym i pozostawionym na skraju drogi" - czytamy w liście.
Trzecie zaproszenie dotyczy oddania się. Autorzy listu przywołują historię o bogatym młodzieńcu, który nie odpowiedział na powołanie Boga, ponieważ był przywiązany do bogactw.
„Inspirujcie się Franciszkiem, który pozostawił wszystkie bogactwa, aby cieszyć się posiadaniem skarbu zdystansowania się, co przemieniło go w człowieka wolnego w miłowaniu Boga, ludzi i wszystkich stworzeń, dla których stał się całkowicie bratem w całkowitym oddaniu się. Oddajcie się bez zastrzeżeń Chrystusowi i jego planom” – czytamy w liście.
Zakon franciszkanów założył w 1209 r. św. Franciszek z Asyżu, zwany Franciszkiem Serafickim lub Biedaczyną. W rzeczywistości nazywał się Giovanni Bernardone. Założony w 1209 r. zakon był tzw. I zakonem franciszkańskim. Franciszek przyczynił się do powstania w 1212 r. żeńskiego zgromadzenia klarysek, naśladujących Franciszka – to tzw. II zakon franciszkański. Dziewięć lat później powstał zakon dla świeckich, tzw. III zakon franciszkański – obecna nazwa to Franciszkański Zakon Świeckich.
Reguła mnichów stwierdza: „Życie braci mniejszych polega na zachowaniu świętej Ewangelii Pana naszego Jezusa Chrystusa przez życie w posłuszeństwie, bez własności i w czystości”. (PAP)
bko/ zan/