Komisja łączności z Polakami za granicą pozytywnie zaopiniowała w czwartek kandydaturę Piotra Kozakiewicza na Konsula Generalnego RP w Brześciu. Kozakiewicz zapowiedział m.in. wysiłki na rzecz poszerzenia dostępu do nauki języka polskiego i promocji polskiej kultury.
Kozakiewicz podkreślał, że Białoruś to kraj ważny dla Polski, z którym łączy nas nie tylko bliskie sąsiedztwo, wspólne tradycje, kultura oraz wieloletnia, wspólna historia. Stąd też - jak dodał - wiele zadań i wyzwań przed polską służbą konsularną.
"Wśród nich znajduje się bogaty kompleks spraw związanych z polską mniejszością narodową. To także problematyka ochrony pamięci i obiektów historycznych, to współpraca transgraniczna, promocja polskiej gospodarki, polskiej kultury, wreszcie - niezwykle istotne sprawy związane z obsługą ruchu osobowego" - wyliczał dyplomata. Przypomniał też, że konsulat generalny RP w Brześciu to czwarty, pod względem liczby wydawanych wiz, polski urząd konsularny na świecie.
Kozakiewicz zwrócił uwagę, że według danych przeprowadzonego w 2009 roku spisu powszechnego, w okręgu brzeskim mieszkało ponad 17,5 tys. Polaków. "Dane te są jednak powszechnie kwestionowane - dane szacunkowe uzyskiwane z różnych źródeł, mówią o wielokrotnie większej liczbie Polaków zamieszkujących obwód brzeski. Te szacunki mieszczą się w granicach od 60 tys. do nawet 200 tys." - zaznaczył Kozakiewicz.
Według dyplomaty, jednym z najistotniejszych zadań konsulatu RP w Brześciu jest podejmowanie działań zmierzających do konsolidacji i integracji środowiska tamtejszej Polonii, do zapobiegania dalszym podziałom, sporom i konfliktom między organizacjami polonijnymi. Szczególnie ważne jest tu - w jego ocenie - przezwyciężenie podziału Związku Polaków na Białorusi (ZPB) na cześć uznawaną i nieuznawaną przez władze białoruskie.
Piotr Kozakiewicz podkreślał, że Białoruś to kraj ważny dla Polski, z którym łączy nas nie tylko bliskie sąsiedztwo, wspólne tradycje, kultura oraz wieloletnia, wspólna historia. Stąd też - jak dodał - wiele zadań i wyzwań przed polską służbą konsularną.
Kozakiewicz zadeklarował ponadto działanie na rzecz poszerzenia dostępu do nauki polskiego w okręgu brzeskim. Obecnie - jak mówił - możliwość nauki języka polskiego ma tam ok. 2 tys. osób, a zajmują się tym głównie szkoły społeczne. Jedyną białoruską państwową szkołą, która oferuje naukę polskiego, jest państwowa szkoła średnia nr 9 w Brześciu.
Kozakiewicz chciałby również doprowadzić do przyjęcia jednolitej podstawy nauczania języka polskiego, a także wspierać kształcenie kadry nauczycielskiej. Mówił też o potrzebie doposażenia pracowni językowych w sprzęt komputerowy i audiowizualny oraz uzupełnienie zbiorów bibliotecznych.
Kolejne zadania, jakie postawił przed sobą dyplomata, to poprawa dostępu do polskiej kultury na Białorusi, realizacja przedsięwzięć z zakresu polityki historycznej, a także opieka nad tamtejszymi licznymi miejscami pamięci.
Jeśli chodzi o współpracę transgraniczną, Kozakiewicz zapowiedział działania na rzecz umocnienia i dalszego rozwoju sąsiedzkich kontaktów. "Ta współpraca powinna obejmować możliwie szerokie spektrum działań i odbywać się w wymiarach: samorządowym, społecznym, kulturalnym i ekonomicznym, a pomocne w realizacji tej współpracy mogą być istniejące na terenie obwodu brzeskiego przedsiębiorstwa polskie lub przedsiębiorstwa z udziałem kapitału polskiego" - zaznaczył.
Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak podkreślał podczas czwartkowego posiedzenia komisji doświadczenie Piotra Kozakiewicza. "Jestem pewien, że swe doświadczenie i wiedzę wykorzysta z pożytkiem dla polskiej racji stanu, rozwoju kontaktów polsko-białoruskich i dobra naszych rodaków żyjących na Białorusi" - podkreślił wiceszef MSZ.
Piotr Kozakiewicz jest dyplomatą, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Specjalizuje się w polityce wschodniej i dyplomacji publicznej.
W latach 1996-1998 zakładał i kierował Instytutem Polsko - Ukraińskim w Krakowie - stowarzyszeniem realizującym projekty polityczne, społeczne i kulturalne w sferze kontaktów polsko-ukraińskich. W latach 1998-2013 pracował w MSZ. W latach 1998-2005 był założycielem i pierwszy dyrektorem Instytutu Polskiego w Kijowie. W latach 2006-2013 - pierwszy radca, a następnie radca minister i dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku.
Kozakiewicz jest inicjatorem, organizatorem i koordynatorem ponad 1600 zagranicznych projektów z zakresu dyplomacji publicznej i kulturalnej.(PAP)
mkr/ mok/