2011-02-25 (PAP) - Sejm uchwalił w piątek ustawę o powołaniu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie. To szansa na poprawę w stosunkach polsko-rosyjskich - uważają politolodzy. W piątkowym głosowaniu udział wzięło 416 posłów, za ustawą było 274, przeciw - 140, wstrzymało się dwóch. Wcześniej posłowie nie przyjęli w głosowaniu wniosku PiS o odrzucenie projektu ustawy w całości.
W opinii prof. Władysława Stępniaka z Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych, która była inicjatorem powołania Centrum, powstanie tej instytucji stworzy "płaszczyznę, niezwykle ważną dla przybliżenia społeczeństwa polskiego i rosyjskiego (...), kontaktów młodzieży, naukowców, różnego rodzaju zespołów". "Działania w tym kierunku powinny być podjęte, ponieważ wiele z Rosjanami nas łączy, a nie tylko dzieli" - zauważył w rozmowie z PAP Stępniak.
"To jest zmiana nie tylko w naszych relacjach dwustronnych (...). Myślę, że także Unia Europejska, wiele państw w Europie odetchnęła na myśl o tym, że Polacy z Rosjanami przestaną na każdym kroku sobie szkodzić. W jakimś sensie powodowało to ból głowy całej Europy. (...) Cieszmy się z tego, co jest, i pozwólmy tej instytucji normalnie funkcjonować, bez angażowania jej w bezpośrednie problemy polityczne" - powiedział PAP prof. Stępniak.
"Bardzo dobrze się stało, że ta ustawa została uchwalona i że takie centra powstaną. Osobiście jestem ogromnym zwolennikiem tego rozwiązania. (...) To jest doskonała platforma do tego, aby kontynuować dialog o trudnych sprawach w stosunkach polsko-rosyjskich i o trudnej historii, który został podjęty w ramach prac Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. Grupa wykonała już gigantyczną pracę, ale zostało jeszcze szereg wątków do rozwinięcia; myślę, że Centrum Polsko-Rosyjskiego Porozumienia i Dialogu może być platformą, która dzięki realizacji konkretnych dwustronnych projektów sprawi, że ten dialog będzie mógł być kontynuowany" - ocenił politolog, dr Szymon Kardaś z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.
"Upatruję w Centrum szansy na lepszą przyszłość w stosunkach polsko-rosyjskich. Mam nadzieję, że (...) realizowane będą inicjatywy dotyczące przyszłości - mam na myśli wspieranie inicjatyw dotyczących wymiany młodzieży, wymiany akademickiej, wspierania finansowego wydawania wspólnych publikacji. Liczę na to, że będzie to prowadzenie dialogu na poziomie młodych ludzi, którzy będą dyskutowali o przeszłości, ale również o przyszłości" - powiedział PAP Kardaś.
Centra Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia mają powstać w Warszawie i w Moskwie. Obie placówki działające w ramach Centrum mają dysponować budżetami po około 1 mln euro. Celem ich działalności ma być m.in. inicjowanie, wspieranie, podejmowanie działań na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich. Centrum ma prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą, upowszechniać wiedzę o stosunkach polsko-rosyjskich, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów.
Jak zapisano w uzasadnieniu ustawy, z inicjatywą powołania Centrum wystąpiła Polsko-Rosyjska Grupa do spraw Trudnych. Inicjatywę tę poparli premierzy Donald Tusk i Władimir Putin. 6 grudnia, podczas wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce, podpisano list intencyjny w sprawie powołania Centrum. (PAP)
agz/ ls/ gma/