II Rzeczpospolita

06.12.2018

Sejm upamiętnił 100. rocznicę wydania dekretu Naczelnika Państwa o utworzeniu Rad Gminnych

Sejm uczcił w czwartek 100. rocznicę wydania dekretu Naczelnika Państwa o utworzeniu Rad Gminnych na obszarze b. Królestwa Kongresowego. Przyjęta przez Sejm uchwała głosi, że „akt ten umożliwił wyłonienie organów w kilkuset gminach, dając silne podstawy tworzącemu się państwu”.

W uchwale przypomniano, że w listopadzie 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. "Obchodząc 100. rocznicę tego historycznego wydarzenia, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie zwrócić uwagę na ważny element budowy odrodzonego państwa, jakim było tworzenie administracji publicznej, w tym instytucji samorządu terytorialnego" - napisano.

Zwrócono uwagę, że proces ten został "zapoczątkowany dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z 27 listopada 1918 roku o utworzeniu Rad Gminnych na obszarze b. Królestwa Kongresowego". "Akt ten miał charakter tymczasowy, obowiązywał do czasu uchwalenia przez Sejm ustawy o samorządzie gminnym, ale umożliwił wyłonienie organów w kilkuset gminach, dając silne podstawy tworzącemu się państwu" - wskazano.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie twórcom II Rzeczypospolitej oraz wszystkim tym, którzy podjęli trud działania dla odrodzonej Ojczyzny i dobra wspólnego, budując podstawy samorządu terytorialnego i przyczyniając się do rozwoju wspólnot lokalnych" - głosi uchwała.

Za uchwałą głosowało 433 posłów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL