Sejm przyjął w piątkowym głosowaniu uchwałę upamiętniającą 95. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych. Wyrażono w niej uznanie dla dorobku wszystkich polskich parlamentarzystek.
"W 95. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych Sejm pragnie przypomnieć, że kobiety w Polsce otrzymały prawa wyborcze jako jedne z pierwszych w Europie" - podkreślono w uchwale.
Jak przypomniano, dekret marszałka Józefa Piłsudskiego z 28 listopada 1918 roku o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego stanowił, iż "wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci", a także, że "wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele(lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze".
W uchwale posłowie wyrazili też uznanie "dla dorobku wszystkich polskich parlamentarzystek".
W czasach nowożytnych pierwszym miejscem, gdzie wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet było Terytorium Wyoming w Stanach Zjednoczonych, gdzie kobiety mogły głosować od 1869 roku.
W Nowej Zelandii kobiety czynne prawo wyborcze uzyskały w 1893 roku, a bierne prawo wyborcze w 1919 roku. Wówczas było to terytorium angielskie o ograniczonej autonomii. W 1902 roku, rok po politycznym oddzieleniu się od Wielkiej Brytanii, prawo wyborcze dla kobiet wprowadzono w Australii. Australia była więc pierwszym nowożytnym państwem z prawem wyborczym dla kobiet.
W Europie kobiety po raz pierwszy mogły głosować w Finlandii, która wprowadziła prawo wyborcze dla kobiet w 1906 roku. W 1906 roku obywatelki Finlandii mogły być wybierane do parlamentu. (PAP)
ajg/ par/ jbr/