Papież Jan Paweł II, polski kronikarz Jan Długosz oraz Polski Teatr mają być patronami 2015 r. - taką propozycję poparła sejmowa komisja kultury i środków przekazu, która w czwartek zarekomendowała Sejmowi trzy projekty uchwał w tej sprawie.
Projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2015 Rokiem św. Jana Pawła II przedstawiła posłom komisji jej przewodnicząca Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO). Posłanka przypomniała, że w kwietniu przyszłego roku minie 10. rocznica śmierci polskiego papieża, a także pierwsza rocznica jego kanonizacji.
"Jego ogromne zasługi i zaangażowanie w proces odradzania się niepodległości naszej ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Jego życie było świadectwem wiary dla milionów ludzi na całym świecie, a bolesne odejście zjednoczyło wszystkich Polaków niezależnie od wyznania i poglądów" - głosi projekt uchwały.
Projekt przewiduje też zapis, zgodnie z którym Sejm ustanawia rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II "w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która odcisnęła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata". Projekt zawiera też słowa Jana Pawła II wypowiedziane przed laty na Jasnej Górze. "Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska" - brzmi fragment cytatu.
Posłowie komisji zdecydowali też o poparciu dla rozpatrywanych łącznie projektów uchwał - autorstwa PSL i Sprawiedliwej Polski - ustanawiających rok 2015 Rokiem Jana Długosza. Uchwała ma wiązać się z przypadającą w przyszłym roku 600. rocznicą urodzin Długosza.
W wersji projektu zaproponowanej przez komisję Jan Długosz został określony jako "wybitny polski historyk, dyplomata i duchowny", a także "ojciec polskiej historiografii i heraldyki". Projekt przypomina też o największym dziele Długosza opisującym dzieje państwa polskiego "Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego". "Jan Długosz uważał historię za +mistrzynię życia+, która +naucza cnoty i drogę do niej wskazuje+" - dodano w projekcie. Przypomniano w nim także, że Długosz jako uczestnik wielu poselstw na dworach państw europejskich opowiadał się za przyłączeniem ziem nadbałtyckich do Polski.
Trzeci projekt uchwały, która ma ustanowić rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru, przygotował i przedstawił poseł PO Jerzy Federowicz. Poseł przypomniał, że w przyszłym roku minie 250 lat od powołania Teatru Narodowego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W projekcie zapisano, że to wydarzenie z 1765 roku było fundamentalne dla "systemu opieki państwa nad powszechnie dostępną kulturą". "Akt ten stał się zarazem niepodważalnym świadectwem udziału Polski w procesie kształtowania nowoczesnej, demokratycznej Europy" - głosi projekt.
Wśród bezpośrednich spadkobierców teatru powołanego w 1765 r. projekt uchwały wymienia Teatr Narodowy w Warszawie oraz Teatr Wielki - Operę Narodową; za spadkobierców tradycji uznaje zaś Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz sieć ponad 100 teatrów dotowanych ze środków publicznych. "W ciągu 250 lat istnienia teatr publiczny w Polsce służył sztuce i społeczeństwu, podejmując dialog z tradycją, komentując otaczającą rzeczywistość oraz wytyczając nowe drogi rozwoju sztuki" - głosi projekt.
Posłowie przypomnieli w nim również o Tadeuszu Kantorze, który w projekcie uchwały został przedstawiony jako "jeden z symboli siły, magii i kreatywności teatru polskiego". W przyszłym roku minie 100-lecie urodzin Kantora - reżysera, malarza, grafika i niezapomnianego inscenizatora. (PAP)
nno/ gma/