Senat poparł uchwałę w 40. rocznicę I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, 30. rocznicę odrodzenia Senatu i częściowo wolnych wyborów do Sejmu. Sejm i Senat w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. wspominają wydarzenia, które prowadziły do spełnienia marzeń Polaków o wolności – głosi uchwała.
Za uchwałą głosowało we wtorek 79 senatorów, nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymało się dwóch senatorów.
"+Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!+ – wołał papież Jan Paweł II 40 lat temu, 2 czerwca 1979 roku, podczas swej pierwszej mszy świętej odprawionej na polskiej ziemi, na pl. Zwycięstwa w Warszawie. Te słowa zapadły głęboko w zbiorową pamięć Polaków, stając się sygnałem do niezwykłych przemian" - napisano w uchwale.
Jak zaznaczono, obudzeni jako naród przez Jana Pawła II, znaleźliśmy w sobie siłę, by "wbrew przemocy i kłamstwu budować sferę wolności w ofiarnej działalności opozycji demokratycznej oraz w ramach wielkiego ruchu +Solidarność+. Zmierzając ku niepodległości, witając papieża podczas jego kolejnych pielgrzymek, Polacy wołali: +Nie ma wolności bez Solidarności+".
"Realizacja tego hasła stała się możliwa, gdy w Polsce i w innych krajach Europy Wschodniej, a wreszcie w Związku Sowieckim zaczęły kruszyć się podstawy komunistycznego systemu. 30 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, Polacy mogli po raz pierwszy, choć jeszcze w formie bardziej plebiscytowej niż realnie demokratycznej, potwierdzić swoje niepodległościowe aspiracje w akcie wyborczym" - głosi uchwała.
Ówczesny obóz "Solidarności" odniósł spektakularne zwycięstwo w wolnych wyborach do Senatu, a w kontraktowych wyborach do Sejmu zdobył wszystkie mandaty, których dotyczyła autentyczna rywalizacja. "Klęska komunistów w wyborach 4 czerwca 1989 roku otworzyła drogę do odbudowy demokracji i przywrócenia suwerenności Polski, a następnie, jesienią 1989 roku, do demokratycznych przemian w państwach sowieckiej strefy wpływów" - podkreślono.
"Sejm i Senat w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku wspominają wydarzenia, które prowadziły do spełnienia marzeń Polaków o wolności i niepodległości" - dodano w uchwale. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ agz/