Poszerzenie zakresu obowiązków marszałka, Prezydium oraz Kancelarii Senatu w związku z powrotem do izby wyższej środków budżetowych na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą - zakłada przyjęta w piątek uchwała zmieniająca regulamin Senatu.
Zmiana w regulaminie Senatu była konieczna po znowelizowaniu ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, w której zapisano, że to Senat opiekuje się Polonią i współpracuje w tym względzie z organizacjami pożytku publicznego.
Uchwała zakłada, że do kompetencji marszałka Senatu będzie należało ustalanie projektu budżetu Kancelarii Senatu po zasięgnięciu opinii Prezydium Senatu, Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, a w zakresie opieki nad Polonią oraz Polakami za granicą także Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, oraz nadzorowanie wykonania budżetu.
W uchwale poszerzono też zakres obowiązków Prezydium Senatu, które będzie określało zasady zlecania zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą, rozpatrywało oferty realizacji tych zadań i zlecało ich realizację po zasięgnięciu opinii Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za granicą.
Ostania zmiana dotyczy uprawnień Kancelarii Senatu, która będzie obsługiwała proces podejmowania decyzji w sprawie zlecania zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą oraz rozliczania dotacji na realizację tych zadań, a także kontrolę ich wykonania.
Podejmowana przez Prezydium Senatu po raz pierwszy uchwała określająca zasady zlecania zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą dotyczy zadań zlecanych od 1 stycznia 2017 r.
Regulamin Senatu stosuje się po raz pierwszy do projektu budżetu Kancelarii Senatu na rok 2017.
Uchwałę Senat przyjął jednogłośnie. Wchodzi ona w życie z dniem podjęcia. (PAP)
ksi/ pz/