Auschwitz

12.07.2017

Skuteczna interwencja Ambasady RP w belgijskim dzienniku ws. obozów śmierci

Teren b. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Fot. PAP/A. Grygiel Teren b. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Fot. PAP/A. Grygiel

Polskiej ambasadzie w Belgii udało się przeprowadzić skuteczną interwencję, by dziennik "Le Soir" zmienił fałszywe określenie "polski obóz" odnoszące się do Auschwitz Birkenau na "nazistowski obóz".

Artykuł z nieprawdziwym stwierdzeniem został opublikowany 30 czerwca. Dotyczył on Simone Veil - byłej szefowej Parlamentu Europejskiego, francuskiej polityk, która była więźniarką Auschwitz.

Jak poinformowały PAP służby prasowe naszej placówki, po kilkukrotnych interwencjach ambasadora Polski w Belgii Artura Orzechowskiego w redakcji francuskojęzycznego dziennika "Le Soir" określenie zostało zastąpione. W środę na stronie internetowej "Le Soir" jest już określenie "camp nazi", czyli obóz nazistowski.

Nasze placówki dyplomatyczno-konsularne śledzą przypadki pojawiania się w zagranicznych mediach słów o "polskich obozach zagłady" i interweniują. W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku przeprowadzono ponad 40 interwencji.(PAP)

stk/ ulb/ ro/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL