Polska po 1989 roku

25.05.2016 aktualizacja 14.07.2016

Śląskie: Nagrody za wydarzenia muzealne 2015 roku

Siedziba Muzeum Śląskiego w Katowicach. Fot. PAP/A. Grygiel Siedziba Muzeum Śląskiego w Katowicach. Fot. PAP/A. Grygiel

Przedstawiciele muzeów z Cieszyna, Gliwic, Raciborza, Tarnowskich Gór, Żor, a także Muzeum Śląskiego w Katowicach odebrali w środę nagrody marszałka województwa śląskiego za "Wydarzenie Muzealne Roku 2015”.

Do tegorocznej edycji konkursu 18 muzeów z woj. śląskiego zgłosiło 58 przedsięwzięć w czterech kategoriach: "wystawy", "publikacje książkowe", "dokonania z zakresu konserwacji", a także "dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne".

„Żyjemy w dobrych czasach dla muzeów. W ostatnich latach udało się zmodernizować wiele placówek, ale to dzięki waszej pracy te działania się zaktywizowały i dziś przyciągają do muzeów mnóstwo odwiedzających” - mówił podczas środowej uroczystości członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik.

W kategorii wystaw nagrody główne otrzymały: Muzeum w Tarnowskich Górach za wystawę „W cieniu wielkiej wojny. Życie codzienne w powiecie tarnogórskim w latach 1914-1918” oraz Muzeum Śląskie w Katowicach za wystawę „Lech Majewski. Podziemne słońce”.

Wyróżnione zostały wystawy Muzeum Historii Katowic („Witkacy i kobiety. Nienasycenie”), Muzeum w Sosnowcu („Kobieta jest jak Sosnowiec”) oraz Muzeum w Rybniku („Huta Silesia Design”).

Jedyna nagroda w kategorii publikacji trafiła do Muzeum w Gliwicach za przygotowany przez Damiana Recława katalog „Przemysł Górnego Śląska na dawnej fotografii (do 1945 r.)” - oparty o ponad 200 fotografii przemysłowych ze zbiorów gliwickiej placówki.

Wyróżnienia za publikacje przyznano Muzeum Miejskiemu w Żorach („Polskie poznawanie świata...”), Muzeum Historycznemu w Bielsku–Białej („Te co skaczą i fruwają” oraz „Bielscy książęta Sułkowscy, jakich nie znacie”), Muzeum Zamkowemu w Pszczynie („Chłodny powiew wachlarzy...”), Muzeum Historii Katowic („Anna Chojnacka. Fotografie”) oraz Muzeum Miejskiemu w Tychach („Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta”).

W dziedzinie konserwacji nagrody marszałka trafiły do Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie za projekt: „Konserwacja zabytkowego wozu pogrzebowego ze zbiorów muzeum” oraz do Muzeum w Raciborzu za „Konserwację ściany wschodniej zakrystii w dawnym kościele sióstr dominikanek pw. Św. Ducha w Raciborzu, obecnie muzeum”.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie za projekt: „Konserwacja ołtarzyka domowego ze zbiorów muzeum” (wraz z wydarzeniami towarzyszącymi: wystawą „Drewno polichromowane – kilka słów o konserwacji” oraz sesją konserwatorską „Drewno polichromowane. Konserwacja, badanie, zachowanie”).

Spośród inicjatyw edukacyjnych i popularyzacji dziedzictwa kulturowego nagrodami uhonorowano Muzeum Miejskie w Żorach za projekt „Śląski rok obrzędowy skarbnicą wiedzy o regionie i rodzinie” oraz Muzeum Śląskie w Katowicach za festiwal otwarcia nowej siedziby placówki.

Wyróżnieniami doceniono natomiast Muzeum w Gliwicach (za projekt edukacyjny „Jak dziecko do obrazu”), Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (projekt edukacyjny „Zrozumieć powstania”) oraz Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie (projekt edukacji regionalnej „Od kołowrotka do kabotka”).

Ustanowiona w 2006 r. Nagroda Marszałka Woj. Śląskiego za wydarzenie muzealne roku jest przyznawana za osiągnięcia w zakresie działalności muzealnej w roku poprzedzającym daną edycję. Łączna pula nagród wyniosła w tym roku 40 tys. zł. Środowa uroczystość odbyła się w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach. (PAP)

mtb/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL