„Powstańcze pakiety” rozsyła z okazji 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego wielkopolska Solidarność. Paczki zawierające m.in powstańczą flagę trafią do dziennikarzy, samorządów oraz do struktur związku w całym kraju.
Jak poinformował szef wielkopolskiej Solidarności Jarosław Lange, ponad półtora tysiąca pakietów, które trafią do odbiorców w całej Polsce to pomysł na promowanie zwycięskiego zrywu Wielkopolan.
Każda z paczek zawiera m.in. plakat z kolorowym kalendarium powstania, przedruk "Kurjera Poznańskiego" z 28 grudnia 1918 roku, informującego m.in. o przyjeździe do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. W każdym promocyjnym zestawie jest też powstańcza flaga.
"Nasz cel jest oczywisty: promocja tego znanego w Wielkopolsce, ale niekoniecznie w innych częściach kraju wydarzenia, jakim było Powstanie Wielkopolskie. W kalendarium pokazujemy, że powstanie to nie tylko Poznań, ale też wiele miast w regionie - przypominamy o walkach na Pomorzu i udziale wojsk wielkopolskich w walkach z bolszewikami. Pakiety rozsyłamy do wszystkich naszych struktur w całym kraju, a także do dziennikarzy i samorządów” – poinformował Jarosław Lange.
W dzień rocznicy wybuchu powstania, 27 grudnia Solidarność będzie też kolportować na pl. Wolności w Poznaniu przedruk "Kuriera Poznańskiego" sprzed stu lat wraz z kalendarium powstańczym. Przygotowano ok. 10 tys. egzemplarzy gazety.
Główne obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu 27 grudnia. 28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy. Centralnym obchodom rocznicy będzie towarzyszył koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady. W programie zaplanowanego na 27 grudnia wydarzenia znajdą się m.in. skomponowane specjalnie na tę uroczystość utwory.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ agz/