II wojna światowa

28.04.2015 aktualizacja 14.07.2016

Sondaż: dla 89 proc. Niemców 8 maja był dniem wyzwolenia

89 proc. Niemców uważa, że koniec wojny 8 maja 1945 roku był dniem wyzwolenia - podała we wtorek Fundacja Koerbera. Odsetek osób, dla których koniec wojny oznaczał klęskę, zmalał z 34 proc. w 2005 r. do 9 proc.

Zmianie nastawienia do końca wojny towarzyszy większa gotowość do rozmawiania o doznanych w czasie wojny cierpieniach, przynajmniej w kręgu rodzinnym i znajomych. Dwie trzecie uczestników ankiety uważa, że temat ten przestał być tematem tabu. Jedna trzecia pytanych nigdy jeszcze nie rozmawiała o drastycznych wydarzeniach wojennych - informuje Fundacja Koerbera.

Zmianę sposobu postrzegania końca wojny zapoczątkowało wystąpienie 8 maja 1985 roku w Bundestagu ówczesnego prezydenta RFN Richarda von Weizsaeckera, który powiedział: "Dla nas, Niemców, 8 maja nie jest właściwie okazją do świętowania". Jednak "8 maja był dniem wyzwolenia. Wyzwolił nas wszystkich z gardzącego człowiekiem systemu narodowosocjalistycznego despotyzmu".

Sondaż na zlecenie Fundacji Koerbera przeprowadził instytut Forsa. Uczestniczyło w nim 1000 osób w wieku od 18 do 85 lat. (PAP)

lep/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL