Budowa niepodległego państwa

09.03.2018

Spotkanie przedstawicieli krajów obchodzących 100-lecie niepodległości

Przedstawiciele 13 krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej, a także Polski, które obecnie obchodzą stulecie odzyskania lub uzyskania niepodległości, uczestniczą w Łazienkach Królewskich w spotkaniu zorganizowanym przez MKiDN.

"Zaprosiliśmy przedstawicieli kilkunastu państw, które obchodzą tę samą rocznicę co my, czyli 100-lecie odzyskania bądź uzyskania niepodległości, bo niektóre państwa się wyłoniły po raz pierwszy w swojej historii, na spotkanie w Warszawie, żeby się podzielić doświadczeniami, jak te obchody są organizowane, jakie pomysły, jakie formy tych obchodów w poszczególnych krajach" - powiedział PAP przed spotkaniem wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości RP Jarosław Sellin.

W ocenie wiceministra jest to potrzebne, żeby się wzajemnie inspirować, dowiadywać, co się w konkretnych państwach dzieje, ale też żeby się wzajemnie odwiedzać, bo - jak mówił - "na pewno do Polski, zwłaszcza w tą okrągłą rocznicę 11 listopada, szereg przywódców państw ze świata, mam nadzieję, że przede wszystkim z Europy Środkowo-Wschodniej, przyjedzie".

"W związku z tym, że Europa Środkowa odzyskuje dzisiaj w pewnym sensie podmiotowość polityczną, to jest jeden z celów mojego rządu, żeby właśnie tworzyć fakt takiej odbudowy podmiotowości politycznej - nie tylko w wymiarze politycznym czy gospodarczym (...) ale również kultury czy wspólnego przeżywania historii i emocji wokół tego" - podkreślił wiceminister. 

Jak dodał, wspólne integrowanie się wokół spraw związanych z historią to jest "takie podglebie tych wszystkich naszych interesów politycznych czy gospodarczych" i to jest również cel tego spotkania.

Pytany, jakie kraje mogą odwiedzić Polskę 11 listopada, podkreślił, że "głównym gospodarzem czy zapraszającym na te najważniejsze uroczystości państwowe jest prezydent Rzeczpospolitej; - wiadomo, że on takie zaproszenia już formułuje, już zaprasza przywódców państw i myślę, że będzie bardzo godna reprezentacja świata na naszych obchodach w dniu 11 listopada" - powiedział Sellin.

"Dla mnie, również jako pełnomocnika rządu RP, niezwykle istotne było zorganizowanie spotkania z przyjaciółmi, dla których niepodległość jest równie ważna, co dla Polaków. Mam nadzieję, że wymiana doświadczeń pomoże nam jeszcze lepiej przygotować obchody i wspólnie zaprezentować nasze kraje przed całym światem" - zaznaczył wiceminister kultury.

W spotkaniu biorą udział przedstawiciele: Chorwacji, Słowacji, Czech, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Węgier, Słowenii, Austrii, Armenii oraz Serbii.

W trakcie spotkania pełnomocnicy przedstawiają swoje programy i najbliższe planowane działania. Omawiają również propozycję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zakładającą przygotowanie jednego wspólnego spotu wideo promującego obchody jubileuszu niepodległości w całym regionie. 

Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie Zbigniew Wawer podkreślił, że jest bardzo rad, że może powitać tylu zaproszonych gości, bo dzięki temu mogą też zobaczyć Warszawę i jedno z niepowtarzalnych miejsc w mieście - Łazienki Królewskie. "To miejsce, można powiedzieć, nietknięte zostało przez wieki, ocalało z pożogi wojennej, praktycznie mało zniszczone, czyli to jest jedno z niewielu miejsc w Warszawie, oprócz Wilanowa, które jest takie autentyczne, ale jest to miejsce naprawdę związane z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego" - mówił Wawer.

Organizatorami spotkania są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biuro Programu "Niepodległa" oraz Instytut Adama Mickiewicza. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL