Polska po 1989 roku

12.07.2018

Statuetka „Semper Fidelis” dla ks. Isakowicza-Zaleskiego

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Fot. PAP/W. Pacewicz Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Fot. PAP/W. Pacewicz

Wręczenie ks. Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu statuetki Lwa „Semper Fidelis” uświetni w czwartek celebrowane w Poznaniu XXI Dni Lwowa i Kresów Wschodnich w Poznaniu. Lipcowe obchody poświęcone są 75. rocznicy rzezi wołyńskiej.

Organizatorem jest poznański oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Dni Lwowa i Kresów Wschodnich w Poznaniu rozpoczęły się w maju i potrwają do października. Wydarzenia organizowane w lipcu odbywają się pod hasłem: "Wołyń – Pamiętamy!".

Jak poinformował w imieniu organizatorów obchodów Andrzej Kuczyński, w czwartek w kościele Dominikanów odprawiona zostanie msza św. "w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN–UPA na Wołyniu, Kresach Południowo-Wschodnich i Małopolsce Wschodniej". W krużgankach kościoła zaprezentowana zostanie wystawa "Nasze wspomnienie Wołynia i Podola". Poświęcona i wmurowana zostanie urna z ziemią z miejscowości kresowych.

W trakcie czwartkowych uroczystości nagrodą Towarzystwa, statuetką Lwa "Semper Fidelis" uhonorowany zostanie ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Przedstawiciele Towarzystwa podkreślają, że jest on "wielce zasłużony dla spraw kresowych, niestrudzony w walce o pamięć dla ofiar rzezi wołyńskiej".

Jak podano w uzasadnieniu, ks. Isakowicz-Zaleski został nagrodzony za "wyjątkowo skuteczną i owocną działalność na rzecz pamięci o Kresach, a w szczególności upamiętnienia ofiar bestialskiego ludobójstwa dokonanego na mieszkańcach tych ziem przez banderowców".

Obchody Dni Lwowa i Kresów Wschodnich w Poznaniu zwieńczy 2 października msza św. z okazji Dnia Jedności Kresowian.

11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej. W środę, w rocznicę tzw. Krwawej Niedzieli, w Poznaniu odprawione zostały msze w intencji ofiar. W podpoznańskim Czerwonaku, przy obelisku Chwały Orlikom Kresowych Stanic, zorganizowano okolicznościową uroczystość.

Łącznie w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały UPA i miejscową ludność ukraińską. Zbrodnia wołyńska spowodowała polski odwet, w wyniku którego zginęło ok 10-12 tys. Ukraińców, w tym 3-5 tys. na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Poznański oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich powstał w 1989 r. Do tej pory zrealizował kilkaset przedsięwzięć przybliżających Wielkopolanom bogatą kulturę i historię Kresów. Dni Lwowa w Poznaniu po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1996 r. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mbud/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL