Polska po 1989 roku

03.08.2018

Stowarzyszenie Mieszkańcy Śródmieścia chce nazwać ulicę im. Ireny Szewińskiej

Członkowie stowarzyszenia Mieszkańcy Śródmieścia postulują zmianę nazwy ulicy Międzyparkowej na warszawskim Muranowie na aleję Ireny Szewińskiej. Chcą też przebudować chodnik na bieżnię lekkoatletyczną i umieścić na niej tablice upamiętniające sukcesy sportsmenki.

O upamiętnienie zmarłej w czerwcu tego roku lekkoatletki Ireny Szewińskiej zaapelowali członkowie stowarzyszenia Mieszkańcy Śródmieścia. Jak podkreślił inicjator tej akcji Przemysław Łuszczki, "to wybitna osoba, bohaterka, matka polskich sportowców". Dlatego stołeczni aktywiści zbierają podpisy pod wnioskiem o zmianę nazwy ulicy Międzyparkowej, która znajduje się obok stadionu Polonii, czyli miejsca treningów Szewińskiej, na aleję jej imienia.

Drugi postulat społeczników to pomnik upamiętniający sportsmenkę, który miałby formę chodnika przerobionego na bieżnię lekkoatletyczną. Bieżnia miałaby około 220 metrów i byłoby na niej umieszczonych osiem tablic. Siedem informowałoby o osiągnięciach Szewińskiej, natomiast ósma byłaby poświęcona - jak tłumaczył Łuszczki - "+Matce polskich sportowców+, jako że macierzyństwo oraz praca wychowawcza były zawsze ważną częścią jej życia".

W celu wyłonienia ostatecznego projektu pomnika Szewińskiej aktywiści zapowiadają konkurs dla młodych projektantów.

W związku z tymi pomysłami inicjatorzy od piątku zbierają podpisy pod petycją do Rady m.st. Warszawy. Informacja o liście miejsc i terminach ukaże się na facebookowym profilu i Twitterze stowarzyszenia Mieszkańcy Śródmieścia. Ponadto zorganizowano zbiórkę pieniędzy - potrzeba 500 tys. zł. Jak tłumaczą organizatorzy, 300 tys. to koszt wybudowania bieżni, 100 tys. mają kosztować tablice, a pozostała część ma zostać przeznaczona na konkurs i nagrody dla młodych projektantów.

Irena Szewińska zmarła 29 czerwca. Miała 72 lata. Była rekordzistką Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i w sztafetach. W swej karierze wierna była barwom klubowym Polonii Warszawa.(PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL