Członkowie Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich upamiętnili ofiary niemieckiego obozu Auschwitz. W przypadającą w czwartek 78. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów do tego obozu złożyli kwiaty pod Ścianą Straceń na terenie byłego obozu.
Wśród uczestników były córki zmarłego w 2011 r. Jerzego Bieleckiego, byłego więźnia Auschwitz z pierwszego transportu, uhonorowanego tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata i honorowego prezesa stowarzyszenia. „Przyjechałyśmy tu nie tylko ze względu na pamięć o ojcu, ale także, aby uczcić jego kolegów, którzy tu zginęli. Przez naszą obecność Jerzy Bielecki jest tu dziś z nami. Mamy jego zdjęcie” – powiedziała Alicja Bielecka-Januchowska.
„Zawsze nam towarzyszyły obchody rocznicowe. Wychowałyśmy dzieci w tym duchu. Mam nadzieję, że będą kontynuowały tę pamięć, bo wysiłek i straszne przeżycia więźniów nie mogą zostać wymazane” – powiedziała Jadwiga Bielecka-Denenfeld.
Członkom stowarzyszenia towarzyszyła też grupa kilkudziesięciu motocyklistów.
Lider stowarzyszenia Krzysztof Utkowski powiedział PAP, że jego środowisko od 1998 r. organizowało uroczystości rocznicowe 14 czerwca. „Przypomnieliśmy Polsce o pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz, mając nadzieję, że ta data stanie się symbolem wszystkich polskich ofiar. Dziś złożyliśmy wieniec pod Ścianą Straceń i zmówiliśmy modlitwę” – powiedział.
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich przez ponad 20 lat organizowało uroczystości upamiętniające rocznicę 14 czerwca 1940 r. Przez wiele lat było jedyną organizacją, która głośno upominała się o pamięć o więźniach z pierwszego transportu do Auschwitz.
Liderzy organizacji przypomnieli zarazem, że to z inicjatywy ich stowarzyszenia Sejm w 2006 r. uchwalił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
W czwartek przypada 78. rocznica pierwszej deportacji Polaków. To dzień, w którym zaczął funkcjonować obóz Auschwitz.
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich powstało w 1998 r. Skupia byłych więźniów, w tym wielu spośród deportowanych pierwszym transportem, rodziny więźniów Auschwitz oraz ludzi zainteresowanych problematyką obozu. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ itm/