Plenerowe koncerty, pokazy, spektakle nawiązujące do 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej jak i do 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej znajdą się w programie "Majówki na Litewskim. Święta Dwóch Unii”, które rozpocznie się w środę w Lublinie.
„Ten rok jest wyjątkowy. Chcemy wraz z mieszkańcami świętować te jubileusze na Placu Litewskim, w miejscu podwójnie symbolicznym” – powiedziała wiceprezydent Lublina Beata Stepaniuk – Kuśmierzak.
Plac Litewski w centrum Lublina będzie głównym miejscem majówki zaplanowanej od środy do niedzieli. Nazwa tego placu nawiązuje do tradycji, według której w tym miejscu obozowali posłowie litewscy, uczestniczący w obradach Sejmu zakończonego podpisaniem aktu Unii Lubelskiej w 1569 r. W ostatnich latach Plac Litewski został odrestaurowany i wyremontowany dzięki funduszom z Unii Europejskiej.
Uroczystości rozpoczną się 1 maja pod lubelskim ratuszem wspólnym odśpiewaniem Ody do Radości – hymnu Unii Europejskiej. Potem na Placu Litewskim każdy z mieszkańców Lublina będzie miał możliwość uderzyć w Dzwon Europy, odlany 15 lat temu jako symbol wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dzwon ten - dotychczas przechowywany w klasztorze oo. dominikanów - zostanie wystawiony przed pomnikiem Unii Lubelskiej na specjalnym rusztowaniu. Każdy, kto w niego uderzy, będzie mógł też wpisać się do księgi pamiątkowej.
Wieczorem na Placu Litewskim odbędzie się plenerowy koncert symfoniczny „Lublin dla Europy” w wykonaniu Chóru Akademii Muzycznej i Teatralnej w Wilnie, chóru Kameralnego Filharmonii Lubelskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego pod dyrekcją Wojciecha Rodka. Artyści wykonają m.in. utwory Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki, Karola Lipińskiego, Juozasa Pakalnisa oraz Ludwiga van Beethovena.
2 maja organizowana będzie akcja Matejko Foto Challenge – ożywiona historia. Będzie ona nawiązywać do słynnego obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska” - dzieła z 1869 r. namalowanego dla upamiętnienia 300. rocznicy podpisania Unii Polski i Litwy zawartej na Sejmie Walnym w Lublinie w 1569 r. Wszyscy chętni lublinianie będą mogli, na wzór dzieła Matejki, stworzyć wspólne zdjęcie, wcielając się w postacie z obrazu „Unia Lubelska”.
3 maja mieszkańcy - tradycyjnie już w Lublinie - zostaną zaproszeni do wspólnego zatańczenia poloneza. Taneczny korowód przez centrum miasta poprowadzą artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. Wieczorem na fontannach multimedialnych na Placu Litewskim zainaugurowany zostanie cykl pokazów pt. „Unia Narodów”. Będzie alegoryczna opowieść, w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego, o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. „Unia Narodów” na fontannach będzie też pokazywana w kolejne majowe weekendy.
5 maja na scenie na Placu litewskim zaplanowano pokaz spektaklu „Duch Unii” opartego na historii powstania stojącego na tym placu Pomnika Unii Lubelskiej. Jego pierwsza wersja została zniszczona przez carskie władze, pomnik w obecnym kształcie powstał z inicjatywy Stanisława Staszica. Majówkę w Lublinie zakończy plenerowy koncert arii i pieśni Stanisława Moniuszki z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin tego kompozytora.
Na wszystkie dni "Majówki na Litewskim" zaplanowano też atrakcje dla najmłodszych. W programie są zabawy, spektakle i gry dla dzieci. Będą też animacje, quizy z nagrodami i konkursy wiedzy o Unii Europejskiej, wielkoformatowe gry planszowe, malowanie na szkle, warsztaty sitodruku na ekotorbach. (PAP)
Autorka: Renata Chrzanowska
ren/ itm/