Turniej łuczniczy, pokazy machin oblężniczych, prezentacje grup rycerskich oraz inscenizację bitwy zaplanowano na sobotę i niedzielę w Szydłowie (Świętokrzyskie,) w ramach XIII Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego.
Jak poinformował PAP Piotr Walczak z wydziału promocji Urzędu Gminy w Szydłowie, w imprezie weźmie udział 150 rycerzy z grup rekonstrukcyjnych z Polski, Węgier i Słowacji.
Szydłów - zwany "polskim Carcassonne" - zachował do czasów współczesnych XIV-wieczny układ urbanistyczny. Zespół zamkowy z salą rycerską, skarbczykiem i bramą zamkową jest jednym z najważniejszych zabytków miasteczka – obok warownych murów z bramą krakowską, dwóch kościołów i synagogi.
W XIV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego, wybudowano w Szydłowie kościół, zamek, a gród otoczono murami obronnymi. Kronikarze odnotowali siedem pobytów władcy w miasteczku.
W sobotę w Szydłowie będą obradowali włodarze kilkudziesięciu miast, zrzeszonych w Stowarzyszenia Miast Króla Kazimierza Wielkiego.
Poszczególne imprezy turnieju będą odbywały się na dziedzińcu zamku i w dolinie w pobliżu budowli.
Pokazy historyczne zaprezentują zagraniczne grupy rekonstrukcyjne: Cohors ze Słowacji i Bractwo Św. Jerzego z Węgier.
Rekonstruktorzy m.in. Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów, z Nowej Dęby, Opatowa i Chęcin odtworzą wydarzenia Bitwy pod Płowcami z 1331, w której wojska polskie starły się z krzyżackimi.
Będzie można obejrzeć także spektakl historyczno-fantastyczny Teatru Rozrywki Trójkąt i posłuchać koncertu muzyki celtyckiej w wykonaniu zespołu Carrantuohill.
W niedzielę przed południem, po uroczystej sesji rady gminy, grupy rekonstrukcyjne przemaszerują ulicami Szydłowa.
Zaplanowano też otwarcie odrestaurowanego rynku. W ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych przebudowano główny plac miejscowości i przyległe uliczki oraz plac przed synagogą. Zrekonstruowano także mury miejskie i bramę krakowską.
Po południu odbędzie się turniej bojowy o miecz królewski i turniej łuczniczy. Atrakcją imprezy będzie pokaz bojowych machin oblężniczych z okresu średniowiecza. Odbędą się także pokazy kowalstwa artystycznego i średniowieczny jarmark rękodzielniczy.
Imprezę zakończy koncert muzyki romskiej – wystąpi Don Wasyl z zespołem.
Głównym organizatorem turnieju jest Gmina Szydłów. Patronat honorowy nad imprezą objęli: marszałek województwa świętokrzyskiego i wojewoda świętokrzyski.
Turniej odbędzie się w ramach realizacji gminnego projektu kampanii promocyjnej "Szydłów – polskie Carcassonne”, współfinansowanego ze środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. (PAP)
ban/ hes/