II wojna światowa

27.01.2016 aktualizacja 14.07.2016

Szef MON awansował ppor. Stefana Abramowicza, ostatniego ułana Rzeczypospolitej

Ppor. Stefan Abramowicz, ułan 13. Pułku Ułanów Wileńskich w Nowej Wilejce. Fot. Xenia Jacoby i Martin Jones Ppor. Stefan Abramowicz, ułan 13. Pułku Ułanów Wileńskich w Nowej Wilejce. Fot. Xenia Jacoby i Martin Jones

- MON informuje:

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz awansował ppor. Stefana Abramowicza - żołnierza 13. Pułku Ułanów Wileńskich na stopień porucznika za zasługi żołnierza w II wojnie światowej.

Stefan Abramowicz, ostatni ułan Rzeczypospolitej – polski żołnierz, urodzony 20 stycznia 1915 r. w Klecku, (dziś terytorium Białorusi). Jeniec Kozielska, Starobielska i innych łagrów w ZSRR. Wraz z Armią gen. Andersa zdobył Monte Cassino. Po wojnie nie mógł powrócić do swej Ojczyzny, za którą walczył. Z obawy przed wywiezieniem na Syberię nie powrócił do Polski. Zamieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie założył rodzinę.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ pd/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL