Europa i świat po 1989 roku

28.10.2018

Szef MON: do „Fortu Trump” trzeba przekonać Biały Dom, Pentagon i Kongres

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej w Warszawie przed wylotem do USA. Fot. PAP/P. Supernak Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej w Warszawie przed wylotem do USA. Fot. PAP/P. Supernak

Żeby doprowadzić do zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, trzeba przekonać Biały Dom, Pentagon i Kongres – przypomniał w niedzielę przed wylotem do USA szef MON Mariusz Błaszczak.

"Żeby doprowadzić do realizacji projektu +Fort Trump+, trzeba spowodować, żeby za tym projektem opowiedziały się trzy instytucje w Stanach Zjednoczonych" – powiedział minister obrony. Stąd – przypomniał – jego rozmowy w Białym domu z doradcą prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem, rozmowy w Pentagonie, gdzie powstał roboczy zespół polsko-amerykański, oraz spotkania w Kongresie, odbywane w trakcie trzech dotychczasowych wizyt w USA i na szczycie NATO w Brukseli.

"Dlaczego to jest tak ważne dla bezpieczeństwa Polski? Dlatego, że obecność wojsk amerykańskich w naszym kraju jest argumentem podstawowym odstraszającym ewentualnego przeciwnika, ewentualnego wroga" – powiedział.

Błaszczak przypomniał, że efektem jego poprzednich spotkań w Kongresie USA jest zobowiązanie departamentu obrony tego kraju, że do marca przyszłego roku przedstawi swoją ocenę powołania w Polsce amerykańskiej bazy, w ramach pomysłu utworzenia +Fortu Trump+. "Jesteśmy w trakcie procesu, który - mam nadzieję - odprowadzi do tego, że +Fort Trump+ w Polsce powstanie - powiedział Błaszczak.

Zaznaczył, że jako minister nie koncentruje się wyłącznie na zacieśnianiu relacji sojuszniczych, w tym z USA. W tym kontekście przypomniał decyzję o sformowaniu czwartej dywizji wojsk operacyjnych, programy modernizacyjne, w tym umowę na system Patriot i zamówienie zestawów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS oraz kampanię zachęcającą do wstępowania do wojska, która ma pomóc w liczebnej rozbudowie armii.

Błaszczak podkreślił też, że powołana przez niego 18 Dywizja, która stacjonuje na wschodzie kraju, ma już dwie brygady, a trzecia "będzie sformowana". Mówiąc o swoich celach, jako ministra obrony, wymienił: "liczniejsze wojsko polskie", "doprowadzenie do tego, żeby było ono wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt", a także "mocniejsze osadzenie naszego wojska w strukturach NATO". (PAP)

autorzy: Krzysztof Kowalczyk, Jakub Borowski

krz/ brw/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL