Europa i świat po 1989 roku

23.11.2018

Szef MON Mariusz Błaszczak rozpoczął wizytę na Litwie

Minister obrony narodowej Polski Mariusz Błaszczak przybył w piątek do Wilna z dwudniową wizytą w związku z obchodami setnej rocznicy odrodzenia Sił Zbrojnych Litwy. Pobyt w litewskiej stolicy minister rozpoczął od wizyty w kaplicy ostrobramskiej.

„To miejsce szczególne. Matka Boska Ostrobramska stanowi dla nas, ludzi wierzących, ale też niewierzących, bardzo ważny punkt odniesienia, element wspólnego dziedzictwa polsko-litewskiego” - powiedział dziennikarzom Błaszczak po krótkiej modlitwie w kaplicy.

Przypomniał, że Polska i Litwa przez 400 lat tworzyły wspólne państwo, następnie nastąpił okres rozbiorów, a przed 100 laty oba państwa odzyskały niepodległość, po czym ją utraciły w wyniku II wojny światowej.

„Te wydarzenia po II wojnie światowej też pokazały, że nasza historia ma dużo wspólnego. (...) Dziś, kiedy oba państwa znów są niepodległe, łączy nas wspólna obecność w Unii Europejskiej” - wskazał minister, wyrażając przekonanie, że „jest to dobry fundament do rozwoju naszych relacji”.

W piątek przypada setna rocznica odrodzenia Sił Zbrojnych Litwy. Centralny punkt uroczystości, czyli wielka defilada wojskowa, której przyglądać będzie się m.in. minister Błaszczak, a także szefowie resortów obrony Łotwy i Estonii, Raimonds Bergmanis i Juri Luik, odbędzie się w sobotę w Wilnie w południe (godz. 11 czasu polskiego).

Przed południem w sobotę ministrowie obrony krajów bałtyckich i Polski omówią zagadnienia dotyczące m.in. roli wojsk specjalnych w nowym środowisku bezpieczeństwa. Planowane jest również podpisanie deklaracji o przystąpieniu do programu „Cyber Rapid Response Teams” w ramach PESCO, czyli mechanizmu współpracy krajów UE w zakresie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Zaplanowane jest spotkanie bilateralne szefa MON z ministrem obrony Litwy Raimundasem Karoblisem.

„To jest okazja, by porozmawiać z kolegami na temat naszej współpracy” - powiedział Błaszczak. Zaznaczył, że współpraca ta rozwija się bardzo dynamicznie zarówno w ramach NATO, jak i UE.

„Wspieramy się wzajemnie, aby osiągnąć ten zasadniczy cel, żeby zapewnić bezpieczeństwo” - wskazał polski minister.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL