Polska po 1989 roku

02.05.2019

Szef MON: udział żołnierzy NATO i UE w defiladzie 3 maja to dowód współpracy i przyjaźni

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (2L) podczas spotkania w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie z żołnierzami państw NATO i Unii Europejskiej - uczestnikami defilady „Silni w Sojuszach”. Fot. PAP/M. Obara Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (2L) podczas spotkania w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie z żołnierzami państw NATO i Unii Europejskiej - uczestnikami defilady „Silni w Sojuszach”. Fot. PAP/M. Obara

Udział żołnierzy z państw NATO i UE w defiladzie 3 maja będzie dowodem współpracy i przyjaźni – mówił w czwartek minister obrony Mariusz Błaszczak. Podkreślił też znaczenie członkostwa Polski w tych organizacjach.

Szef MON spotkał się w czwartek w Warszawie z żołnierzami państw sojuszniczych i należących do UE, którzy w piątek, 3 maja, przemaszerują w defiladzie "Silni w sojuszach".

"Dwadzieścia lat Polski w NATO i 15 lat Polski w UE to dwie bardzo ważne daty dla historii Polski, dla rozwoju Polski i dla obecnej Polski" – powiedział Błaszczak. Przez ten czas "stworzyliśmy solidne podstawy do rozwoju, do współpracy międzynarodowej" - dodał.

Według szefa MON współpraca w obu organizacjach przyczyniła się do rozwoju politycznego, gospodarczego i wojskowego Polski i innych krajów. "Wspólnie gwarantujemy własne bezpieczeństwo, jesteśmy solidarni wobec siebie, nie tylko korzystamy w gwarancji, ale także rozwijamy zdolności NATO, rozwijamy zdolności UE, na przykład jeżeli chodzi o wspólna politykę bezpieczeństwa i obrony" – mówił minister. "Wspólnie przełamujemy bariery, wspólnie odpowiadamy na zagrożenia, wspólnie także tworzymy przyszłość naszych państw" - podkreślił Błaszczak.

Dziękował przedstawicielom resortów obrony i sił zbrojnych państw sojuszniczych i tworzących UE za udział w zaplanowanej na piątek defiladzie. "Defiladzie, która będzie wydarzeniem zapamiętanym przez pokolenia Polaków, bo jutro żołnierze państw NATO, państw UE razem z żołnierzami polskimi ramię w ramię będą udowadniać naszą współpracę, będą dowodzili naszej przyjaźni" – powiedział minister obrony.

Szef MON wręczył pamiątkowe ryngrafy dowódcom pododdziałów i pocztów sztandarowych z państw, które będą reprezentowane w paradzie.

Rocznicową defiladę ma rozpocząć przelot 80 samolotów i śmigłowców; w części lądowej weźmie w niej udział ponad 2 tys. żołnierzy i funkcjonariuszy, w tym ponad 200 żołnierzy państw sojuszniczych. Wojsko zaprezentuje ponad 200 pojazdów, m.in. transportery Rosomak, czołgi Leopard, armatohaubice Krab i Dana, wyrzutnie NSM, Langusta i Poprad, a także sprzęt sojuszniczy, w tym amerykańskie czołgi Abrams, transportery Bradley i brytyjskie pojazdy rozpoznawcze Panther.

Defilada odbędzie się na warszawskiej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. Parada wojskowa i służb mundurowych oraz przejazd pojazdów rozpocznie się o godzinie 14.00 na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową.

Zorganizowanie dodatkowej defilady z okazji rocznic przystąpienia do NATO i Unii – oprócz tradycyjnie odbywającej się 15 sierpnia – szef MON zapowiedział w marcu. Defilada w dniu narodowego święta 3 maja ma być także nawiązaniem do tradycji międzywojennych.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL