Walka o niepodległość 1914-1918

20.11.2017

Szef MSWiA: nowy paszport będzie upamiętniał 100-lecie niepodległości

Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/R. Pietruszka Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/R. Pietruszka

Nowy polski paszport będzie upamiętniał 100 lecie niepodległości Polski - poinformował w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Prezes PWPW Jakub Skiba podkreślił, że będzie jednym z najlepiej zabezpieczonych dokumentów.

W 2018 roku ma pojawić się nowy wzór paszportu z szatą graficzną upamiętniającą 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego po 123 latach zaborów. W 2018 r. ważność straci 1,3 mln paszportów. Nie będzie obowiązku wymiany obecnych paszportów na nowe.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej w siedzibie PWPW w Warszawie podkreślił, że wzory paszportu zmieniają się co około 10 lat, a obecnie obowiązujący został przyjęty w 2006 roku. Podkreślił, że dotychczasowe paszporty zachowają ważność, a ich wymiana "będzie się odbywała w sposób płynny".

Minister przypomniał, że nowy wzór paszportu oprócz zabezpieczeń będzie również zawierał "bardzo ważne przesłanie związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości". "Na 19 stronach paszportu zostaną umieszczone wizerunki i odniesienia do ludzi, zdarzeń i tego wszystkiego, co związane jest z setną rocznicą odzyskania niepodległości" - powiedział Błaszczak.

Prezes PWPW zapewnił, że paszport będzie bardzo dobrze zabezpieczony, przy użyciu najnowszych technologii. "Będzie to jeden z najlepiej chronionych dokumentów" - powiedział Skiba. "Proces produkcji już się rozpoczął. (...) Naszym celem jest to, żeby w jakimś dobrym momencie w przyszłym roku ten paszport udostępnić obywatelom" - dodał.

Uczestnicy konferencji odnieśli się także do sporu zbiorowego w PWPW.

Skiba podkreślił, że trzeba rozwiązać spór zbiorowy w PWPW. "Dotyczy on oczywiście kwestii płacowych, ale tak na prawdę najważniejszą sprawą w ramach tego sporu zbiorowego, jest przestrzeganie pewnych norm wewnętrznych i ja do tego doprowadzę" - zapowiedział Skiba.

Szef MSWiA, który sprawuje nadzór nad Wytwórnią, powiedział, że zależało mu na tym, żeby sytuacja była stabilna i dająca możliwość normalnego funkcjonowania PWPW. "To przedsiębiorstwo bardzo ważne z punktu bezpieczeństwa państwa. Pan Jakub Skiba daje gwarancje doprowadzenia do tego, że problemy zostaną rozwiązane" - powiedział Błaszczak.

Przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność" Andrzej Kropiwnicki zaapelował się do kierownictwa i pracowników PWPW, aby jak najszybciej "usiedli do stołu, porozmawiali i rozwiązali konflikty".

Zespół ekspertów stworzył listę 26 motywów graficznych - 13 motywów, które zostaną umieszczone na stronach wizowych dokumentu paszportowego i 13 propozycji, na które można było głosować. Sześć z tych ostatnich trafi do nowych paszportów. Są to: Mogiła Mogił - Kopiec Czynu Niepodległościowego, Gabriel Narutowicz, orzełek legionowy, mauzoleum Matka i Serce Syna, Eugeniusz Kwiatkowski oraz obraz Jacka Malczewskiego "Polonia".

Grafiki wybrane do książeczki paszportowej przez ekspertów to motyw lwowski - Antoś Petrykiewicz, a ponadto Bitwa Warszawska, godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza, odznaka pamiątkowa wojsk wielkopolskich, order Virtuti Militari, powstania śląskie, Roman Dmowski, Wincenty Witos i Roman Korfanty.

Znajdująca się na liście spółek strategicznych Skarbu Państwa Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zajmuje się m.in. produkcją paszportów, dowodów osobistych, praw jazdy, dowodów rejestracyjnych. Jest także producentem banknotów zamawianych m.in. przez Narodowy Bank Polski.(PAP)

autorzy: Grzegorz Dyjak, Krzysztof Markowski

gdyj/ krm/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL