Europa i świat po 1989 roku

01.12.2018

Szef MSZ: jest oczekiwanie obu stron dot. wyciszenia emocji w stosunkach Polska – Ukraina

Jest oczekiwanie obu stron dotyczące wyciszenia emocji we wzajemnych stosunkach - powiedział w sobotę wieczorem w Kijowie szef MSZ Jacek Czaputowicz, podsumowując swoją dwudniową wizytę na Ukrainie.

Jak zaznaczył, głównym celem wizyty było przekazanie wyrazów solidarności dla władz Ukrainy w związku z trudną sytuacją geopolityczną, w jakiej znalazł się ów kraj po agresji Rosji na Morzu Azowskim.

Przed odlotem do Warszawy szef polskiej dyplomacji poinformował przedstawicieli mediów, że podczas wieńczącej jego pobyt w stolicy Ukrainy rozmowy z prezydentem tego kraju Petro Poroszenką usłyszał "słowa podziękowania dla Polski za zdecydowane stanowisko na forach międzynarodowych, wyrażające poparcie dla narodu ukraińskiego". Jak zaznaczył umówił się z ukraińskim prezydentem na "dalszy kontakt - codzienny niemalże, jeśli byłaby taka potrzeba w związku z sytuacją międzynarodową Ukrainy".

"Omówiliśmy inne kwestie, gdzie moglibyśmy tutaj jeszcze (...) wesprzeć (Ukrainę - PAP) poprzez działania na forach międzynarodowych, przede wszystkim NATO, OBWE i UE" - dodał Czaputowicz.

Jak mówił, podczas spotkania z Poroszenką omówił też polsko-ukraińskie stosunki dwustronne, współpracę gospodarczą, współpracę między społeczeństwami obu krajów oraz "trudne relacje dotyczące interpretacji historii".

"Jest oczekiwanie na działania z obu stron mające na celu wyciszenie różnych emocji w naszych stosunkach dwustronnych" - stwierdził szef MSZ.

Z Kijowa Marceli Sommer (PAP)

msom/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL