Polska po 1989 roku

28.03.2018

Szef MSZ: potrzeba namysłu ws. ustawy reprywatyzacyjnej

Podejmowanie decyzji ws. reprywatyzacji jest trudne; tu potrzeba namysłu - uważa szef MSZ Jacek Czaputowicz. Trzeba przeprowadzić analizy prawne, jakie ma być grono osób, które ma dostać to zadośćuczynienie, w jakim procencie, jaki będzie tego koszt i czy Polskę będzie na to stać - dodał.

Szef MSZ został zapytany w środę TVN24 o poniedziałkowy list grupy 59. czołowych amerykańskich senatorów wystosowany do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym apelują oni o przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej sprawiedliwej wobec polskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust i ich rodzin.

"Myślę, że kongresmeni mają prawo wyrażać pewne zaniepokojenie, czy też pewne postulaty, bo prawda jest taka, że przez 28 lat od upadku komunizmu te kwestie nie zostały rozwiązane. Rząd PiS podjął próby stworzenia ustawy, która miała na celu zadośćuczynienie" - odpowiedział Czaputowicz.

Pytany, czy jego zdaniem Polskę stać na to, by przeprowadzić tę ustawę, ocenił, że "to kwestia dla ekspertów". "Ale chcę zwrócić uwagę na ten aspekt, że bardzo duże zaniepokojenie w Izraelu, ale też w Polsce budzi fakt, że mienie pożydowskie dostaje się w niepowołanie ręce, na skutek właśnie działalności przestępczej, co wykazuje komisja Jakiego (weryfikacyjna)" - podkreślił minister.

Ocenił w tym kontekście, że "nic tak nie boli (jak to), że są sfałszowane testamenty, czy fałszywi kuratorzy".

"Są pewne oczekiwania i tu trzeba przeprowadzić pewne analizy prawne, jakie ma to być grono, które ma dostać to zadośćuczynienie, w jakim procencie, jaki będzie tego koszt i czy Polskę będzie na to stać" - powiedział szef resortu dyplomacji.

Zwrócił uwagę na to, że mienie, które pozostawili w Polsce Żydzi w związku z II wojną światową w większości wypadków zostało "kompletnie zniszczone, a potem odbudowane przez następne pokolenie".

Szef MSZ ocenił, że tutaj "jest wiele wątpliwości". Podkreślił, że "Polska nie jest bogatym krajem", dlatego podejmowanie decyzji ws. reprywatyzacji jest trudne. "Myślę, że tu potrzeba namysłu" - zaznaczył minister spraw zagranicznych. (PAP)

autor: Wiktoria Nicałek

wni/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL