Europa i świat po 1989 roku

12.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

Szef MSZ Ukrainy: deklaracja Dudy i Poroszenki niezwykle ważna dla pojednania

Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin. Fot. PAP/W. Dąbkowski Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin. Fot. PAP/W. Dąbkowski

Wspólna polityczna deklaracja prezydentów Polski i Ukrainy, której podpisanie planuje się podczas wizyty Andrzeja Dudy w Kijowie z okazji 25-lecia niepodległości Ukrainy, będzie niezwykle ważna dla pojednania obu narodów - uważa szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin.

W opublikowanym w piątek wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina minister spraw zagranicznych oświadczył, że "deklaracja będzie miała niezwykłe znaczenie".

"Po pierwsze nie powinniśmy obawiać się uznania prawdy historycznej takiej, jaką ona jest. Z drugiej strony musimy być odpowiedzialni i nie grać politycznymi ocenami tam, gdzie konieczny jest osąd moralny" - mówił Klimkin. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy wspólna deklaracja prezydentów Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki może ostatecznie zakończyć problemy w dwustronnych relacjach wynikające z wydarzeń historycznych.

Klimkin podkreślił, że osobiście przywiązuje wielką wagę do planowanej deklaracji i wizyty Dudy w Kijowie.

W ubiegłym tygodniu minister odpowiadający za sprawy zagraniczne w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że 24 sierpnia Andrzej Duda weźmie udział w Kijowie w uroczystościach z okazji 25-lecia niepodległości Ukrainy. Polski prezydent wygłosi tam przemówienie do ukraińskiego korpusu dyplomatycznego. (PAP)

ksaj/ ap/ woj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL