II wojna światowa

16.09.2019

Szef parlamentu Berlina: Pilecki z pewnością należy do europejskich bohaterów

W Europie jest wielu bohaterów, a Witold Pilecki z pewnością do nich należy - oświadczył w poniedziałek w stolicy Niemiec szef parlamentu landu Berlin Ralf Wieland na wernisażu wystawy o rotmistrzu. Ocenił, że Pileckiemu za jego działalność "należy się hołd".

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego otworzył w poniedziałek w Berlinie swój pierwszy zagraniczny oddział. Jego inauguracji towarzyszy m.in. wernisaż wystawy "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz", przygotowanej na podstawie najnowszych badań międzynarodowych ekspertów.

"Niemcy sprawili wiele krzywd Europie i ściągnęli na Polskę szczególnie wiele cierpień. 80 lat po rozpoczęciu II wojny światowej jest naszym obowiązkiem pamiętać o tym, że to była nie tylko wojna, to było także szaleństwo rasistowskie Niemców. To coś, co spowodowało, że świat zszedł z torów cywilizacyjnych i w obliczu cierpień, które Niemcy sprawili polskiemu narodowi wydaje się to dzisiaj niemalże cudem, że można brać udział w otwarciu takiej wystawy" - podkreślił Wieland.

Przypomniał, że polscy biskupi w listopadzie 1965 roku wystosowali orędzie do biskupów niemieckich. Jak mówił, "to był wówczas niezwykle odważny krok".

CZYTAJ TAKŻE

Zaznaczył, że "dzisiaj relacje polsko-niemieckie są częścią relacji europejskich". "Dzisiaj trzeba wspólnie walczyć o to, aby przezwyciężać wzrastający nacjonalizm i aby w Europie panowały wartości takie jak wolność" - wskazał szef parlamentu Berlina.

Wieland przypomniał, że Pilecki zwalczał narodowy socjalizm i walczył o wolność dla swojego kraju i swojego narodu, działał w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz oraz w ruchu oporu. "Dlatego - jak mówił Wieland - należy mu się z tego powodu hołd".

"W Europie jest wielu bohaterów a Witold Pilecki z pewnością do nich należy i dlatego też cieszymy się, że możemy brać udział w otwarciu tej wystawy w Berlinie" - podkreślił szef parlamentu Berlina. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL