Europa i świat po 1989 roku

01.12.2018

Szef PO: polityka prezydenta Busha dała Polsce szansę wybicia się na niepodległość

Polityka prezydenta George’a Busha dała Polsce szansę na wybicie się na niepodległość, opuszczenia obozu sowieckiego; był najlepszym z możliwych kontynuatorów polityki Ronalda Reagana – powiedział w sobotę PAP lider PO Grzegorz Schetyna.

George H.W. Bush, 41. prezydent USA, zmarł w wieku 94 lat. O jego śmierci poinformował w nocy z piątku na sobotę Twitterze jego syn, b. prezydent USA George W. Bush. George Bush senior sprawował urząd w latach 1989-1993; wcześniej, od 1981 do 1989 roku, był wiceprezydentem w administracji prezydenta Ronalda Reagana.

Schetyna, były szef MSZ, obecnie przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych, przypomniał, że George Bush to także bohater II wojny światowej, pilot bojowy, którego samolot został zestrzelony nad Pacyfikiem.

"George Bush to osoba, którą łączy historię II wojny światowej z czasami współczesnymi. Walczył na froncie dalekowschodnim, z Japończykami. Później był szefem CIA i prezydentem, który w bardzo ważnym czasie zdał wielki egzamin. Był najlepszą w możliwych kontynuacji polityki prezydenta Ronalda Reagana, która ogromnie dużo dała Europie Środkowo-wschodniej, w tym Polsce" – podkreślił lider PO.

"Nam dała szansę na wybicie się na niepodległość, opuszczenie obozu sowieckiego. Myślę, że właśnie tak zostanie zapamiętany w naszej części Europy" – dodał.

Zdaniem Schetyny George Bush zrobił wiele dla wolnego świata, ale też dla samych Stanów Zjednoczonych. "Ameryka stała się symbolem i gwarantem wolności. Rozwój NATO, także współpracy ze wspólnotą europejską – to wszystko to była taka dobra jakość, którą prezydent Bush wniósł do polityki amerykańskiej" – powiedział lider PO.

Prezydentura George'a Busha to lata końca zimnej wojny, I wojny w Zatoce Perskiej, upadku ZSRR oraz zjednoczenia Niemiec. Bush w 1991 roku zawarł z ZSRR układ START I o redukcji zbrojeń strategicznych - był to pierwszy układ przewidujący faktyczną redukcję arsenałów jądrowych, a nie tylko kontrolę zbrojeń.(PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ pś/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL