Europa i świat po II wojnie światowej

03.10.2014 aktualizacja 14.07.2016

Szef Stasi zbierał "haki" na partyjnych kolegów

Minister bezpieczeństwa państwa NRD Erich Mielke zbierał "haki" na towarzyszy z własnej partii. Kompromitujące materiały o funkcjonariuszach SED szef Stasi przechowywał w tajnym archiwum o kryptonimie "czerwony goździk" - twierdzą historycy.

W przebadanych przez historyków zasobach archiwalnych znajdowały się między innymi teczki Margot Honecker - minister oświaty, a prywatnie żony sekretarza generalnego SED Ericha Honeckera, oraz członków biura politycznego Guentera Mittaga oraz Hermanna Axena.

Zdaniem badaczy - Helmuta Mueller-Enbergsa i Christiana Boosa część akt z tajnego archiwum uległa zniszczeniu w czasie zmiany władzy w 1989 roku. Zachowane dokumenty świadczą jednak o tym, że Mielke dysponował szerokimi możliwościami szantażowania partyjnych kolegów. Teczki zawierają między innymi obciążające materiały z czasów III Rzeszy.

Z analizy dokumentów wynika, że wielu działaczy partyjnych utrzymywało kontakty ze służbą bezpieczeństwa jeszcze przed awansem do Biura Politycznego, kontynuując współpracę w okresie późniejszym. Obie strony wymieniały informacje wpływając w ten sposób na decyzje personalne.

Autorzy ostrzegają jednak przed uproszczonymi ocenami. Niektórzy działacze z własnej inicjatywy denuncjowali kolegów z partii, podczas gdy inni z racji zajmowanego stanowiska byli zobowiązani do kontaktów ze Stasi.

Mueller-Enbergs i Boos przedstawili wyniki badań w książce "Niedyskretne społeczeństwo", która ukaże się w przyszłym tygodniu z okazji Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie nad Menem.

Erich Mielke był w okresie międzywojennym działaczem komunistycznej KPD. Skazany na karę śmierci za zabójstwo dwóch policjantów, zbiegł w latach 30. do ZSRR. Po zakończeniu II wojny światowej podjął pracę we wschodnioniemieckiej policji, a w 1957 roku stanął na czele resortu bezpieczeństwa NRD. Skazany w 1993 roku na karę 6 lat więzienia, wyszedł na wolność po odbyciu dwóch trzecich kary. Zmarł w 2000 roku. (PAP)

lep/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL