W Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta (Podkarpackie) zainaugurowano w poniedziałek VIII edycję projektu edukacyjnego "Kamienie Pamięci". Przedsięwzięcie organizuje Instytut Pamięci Narodowej.
"Tegoroczna edycja ma podtytuł +Życie za życie+. Jej celem będzie odszukanie zapomnianych bohaterów, dla których nieobojętny był los drugiego człowieka, którzy mimo zagrożenia i strachu, ratowali w czasie niemieckiej okupacji ludność żydowską, nierzadko stawiając na szali własne życie" – powiedział PAP dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko.
W tym roku rzeszowski IPN jest ogólnopolskim koordynatorem przedsięwzięcia.
"Chcemy upamiętnić osoby, zwykłych ludzi, którzy dzięki swojej heroicznej postawie i działalności zasłużyli na szczególne miejsce w historii naszego kraju. Zachęcamy, zwłaszcza młodzież, do odszukania zapomnianych lokalnych bohaterów i podjęcia próby przywrócenia ich zbiorowej pamięci" – zaznaczył dr Iwaneczko.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, każdy bohater zostanie upamiętniony wirtualnym kamieniem na mapie pamięci na stronie: www.pamiec.pl/kamienie_pamieci.
"Kamienie Pamięci" adresowane są do młodzieży szkolnej, drużyn i zastępów harcerskich, kół naukowych, grup rekonstrukcyjnych, kół kombatantów oraz uczestników indywidualnych; pasjonatów historii. Zgłoszenia do ósmej edycji projektu przyjmowane będą do 31 stycznia 2017 r.
"Chcemy upamiętnić osoby, zwykłych ludzi, którzy dzięki swojej heroicznej postawie i działalności zasłużyli na szczególne miejsce w historii naszego kraju. Zachęcamy, zwłaszcza młodzież, do odszukania zapomnianych lokalnych bohaterów i podjęcia próby przywrócenia ich zbiorowej pamięci" – zaznaczył dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko.
Zadaniem biorących udział w przedsięwzięciu będzie odnalezienie i przygotowanie biogramu osoby, która w jakikolwiek sposób pomagała ludności żydowskiej przetrwać Holokaust, a która nie została zapisana w zbiorowej pamięci, choć na to zasługuje. Będą też musieli wybrać sposób upowszechnienia wiedzy o odnalezionej osobie oraz zaproponować jej upamiętnienie. Pracownicy IPN zapewniają m.in. pomoc merytoryczną uczestnikom.
Do tej pory odbyło się siedem edycji "Kamieni Pamięci", każda z innym podtytułem. Były to: "Znajdź Bohatera Września '39"; "Sierpień '80"; "Historie Żołnierzy Wyklętych"; "Nauczyciele Historii Prawdziwej", "Żołnierze +Burzy’44+", "Z modlitwą Ojczyźnie 1939–1989". Z kolei w ubiegłym roku szukano ofiar komunistycznych zbrodni sądowych, których historia, a często również miejsce pochówku, zostało zapomniane.
W tym roku partnerem projektu jest Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. "Tutaj odbyła się inauguracja i tutaj planujemy podsumowanie projektu. Myślę, że z racji charakteru naszego muzeum będziemy jedną z tych instytucji, do których uczestnicy będą zwracać się o pomoc merytoryczną" – powiedziała PAP dyrektor muzeum w Markowej dr Anna Stróż.
Podkreśliła, że "projekt jest niezmiernie ważny". "Wciąż wiemy, że jest wiele osób, które zasługują na to, by zaistnieć w zbiorowej pamięci, ale nie zostały dotąd odkryte" – dodała dr Stróż.
Otwarte w marcu tego roku muzeum jest pierwszą w Polsce placówką muzealną przypominającą Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Powstało we wsi Markowa k. Łańcuta na Podkarpaciu, gdzie wczesnym rankiem 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów oraz ukrywających ich rodzinę Ulmów: Józefa Ulmę, będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię oraz szóstkę ich dzieci. Najstarsza spośród rodzeństwa córka Stasia miała osiem lat.
Od marca muzeum Ulmów odwiedziło ponad 36 tys. osób. 15-20 proc. zwiedzających przyjechało z zagranicy; głównie z Izraela.(PAP)
kyc/ agz/