Stan wojenny

06.12.2016 aktualizacja 30.12.2016

Toruń: kandydatura prof. Jana Hanasza na honorowego obywatela

Mural przy ulicy Grójeckiej w Warszawie upamiętniający podziemne Radio "Solidarność". Fot. PAP/G. Jakubowski Mural przy ulicy Grójeckiej w Warszawie upamiętniający podziemne Radio "Solidarność". Fot. PAP/G. Jakubowski

Kapituła Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia przedstawiła kandydaturę prof. Jana Hanasza do tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Torunia. Radni podejmą uchwałę w tej sprawie na sesji 15 grudnia.

Prof. Hanasz jest astronomem, pracownikiem Centrum Badań Kosmicznych PAN w Toruniu i członkiem Polskiej Akademii Nauk.

"O tytule honorowego obywatela decyduje się w Toruniu rzadko. Podjęliśmy tę decyzję w połowie kadencji i być może będzie to jedyny tytuł przyznany w tej kadencji samorządu. Osoba rekomendowana do tego tytułu pojawiała się w naszych rozmowach od dłuższego czasu. Prof. Hanasz jest wybitnym naukowcem, emerytowanym pracownikiem UMK, ale przede wszystkim człowiekiem, który całym swoim życiem dawał świadectwo najważniejszych wartości" - powiedział przewodniczący rady miasta Marcin Czyżniewski podczas ogłoszenia nazwiska osoby proponowanej przez kapitułę do wyróżnienia.

Prof. Jan Hanasz był w czasach PRL opozycjonistą i działaczem podziemnej "Solidarności". W latach 1982-1984 stał na czele regionalnych struktur tej organizacji. Do historii przeszedł jako jeden z twórców podziemnego radia "Solidarność" i nadajników telewizyjnych, które pozwalały zakłócać emisję programów Telewizji Polskiej.

Astronom był w czasach PRL opozycjonistą i działaczem podziemnej "Solidarności". W latach 1982-1984 stał na czele regionalnych struktur tej organizacji. Do historii przeszedł jako jeden z twórców podziemnego radia "Solidarność" i nadajników telewizyjnych, które pozwalały zakłócać emisję programów Telewizji Polskiej. W trakcie normalnie nadawanych przez nią audycji w 1985 roku na ekranie pojawiały się napisy krytykujące ówczesne władze i wzywające m.in. do bojkotu wyborów. Został za tę działalność w 1986 roku skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Prof. Hanasz został w 2009 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

"Bez względu na okoliczności prof. Hanasz umiał wyznawanych przez siebie wartości bronić. Decyzja została przez kapitułę podjęta jednogłośnie. Jesteśmy przekonani, że będzie to bardzo dobry wybór i wzór do naśladowania dla mieszkańców miasta" - dodał Czyżniewski.

Kapitułę stanowi konwent seniorów rady miasta. Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Torunia wiąże się z wręczeniem okolicznościowego medalu, dyplomu z wyszczególnieniem zasług, numerowanej odznaki, a także umieszczeniem portretu osoby uhonorowanej w Galerii Honorowych Obywateli Miasta Torunia. Każdorazowo dokonywany jest także wpis do Księgi Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia.

Po 1989 roku tytuły honorowych obywateli otrzymało w Toruniu dziesięć osób: Wanda Szuman i prof. gen. Elżbieta Zawacka "Zo" (obie w 1992 r.), prof. Wilhelmina Iwanowska (1997), papieża Jan Paweł II (1998), prof. Marian Biskup (2000), prof. Artur Hutnikiewicz (2002), o. Władysław Wołoszyn (2003), Andrzej Suski (2009), Jerzy Wieczorek (2010) i dr hab. Antoni Stawikowski (2013).(PAP)

twi/ karo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL