W Krakowie trwają ostatnie przygotowania do wtorkowego pogrzebu Sławomira Mrożka. W Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. św. Piotra i Pawła montowany jest sarkofag, w którym złożona zostanie urna z prochami pisarza.
Władze miasta spodziewają się, że w pogrzebie będzie uczestniczyć kilka tysięcy osób. Jak mówił we wtorek wicedyrektor wydziału informacji w Urzędzie Miasta Filip Szatanik przebieg uroczystości chce relacjonować ok. 70 akredytowanych dziennikarzy.
Mrożek będzie pierwszą osobą pochowaną w Panteonie Narodowym, utworzonym w podziemiach kościoła św. Św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej w Krakowie. Ma to być miejsce spoczynku wybitnych przedstawicieli sztuki, kultury i nauki. W skład części „memorialnej” Panteonu wchodzi osiem krypt. „Sławomir Mrożek zostanie pochowany w jednej z najstarszych krypt, datowanej na rok 1735” – powiedział we wtorek dziennikarzom prezes Fundacji Panteon Narodowy Marek Wasiak.
Urna zostanie złożona w sarkofagu z piaskowca, o wymiarach dwa metry na metr i 106 cm wysokości, na którym będzie wykute imię i nazwisko pisarza oraz pełne daty jego narodzin i śmierci.
Podczas wtorkowej uroczystości do krypty pod prezbiterium zejdzie tylko kilkanaście osób - prowadzący liturgię duchowni i najbliższa rodzina zmarłego. Później wyjdą z krypty na zewnątrz.
Jak podkreślił Marek Wasiak Panteon Narodowy utworzony w kościele św. św. Piotra i Pawła to kontynuacja idei Krypty Zasłużonych na Skałce. "Jest to miejsce spoczynku twórców narodowej sztuki, kultury i nauki - każdego, kto jest godzien miana wielkiego Polaka, niezależnie od przekonań i poglądów" – mówił Wasiak. O pochówku w tym miejscu decyduje siedmioosobowa kapituła, w skład której wchodzą: minister kultury i dziedzictwa narodowego, metropolita krakowski, prezesi PAU i PAN, rektor UJ, prezydent Krakowa i przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy.
Pożegnanie Sławomira Mrożka rozpocznie się od wystawienia urny z jego prochami oraz księgi kondolencyjnej w Barbakanie. To nawiązanie do oprawy, jaką miał w 1927 r. pochówek sprowadzonych do Polski po latach szczątków Juliusza Słowackiego.
O godz. 12.30 urna zostanie przewieziona czarnym karawanem konnym Drogą Królewską spod Barbakanu do kościoła św. św. Piotra i Pawła, gdzie odprawione zostanie nabożeństwo żałobne. Będzie mu przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W tej części uroczystości weźmie udział rodzina Sławomira Mrożka, przyjaciele, współpracownicy pisarza oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Mieszkańcy będą mogli śledzić jej przebieg na telebimie ustawionym w pobliżu kościoła.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewni Capella Cracoviensis. „Trwają ostatnie ustalenia, kto z przedstawicieli władz państwowych i samorządowych będzie obecny na pogrzebie i kto będzie przemawiał podczas uroczystości” – powiedział Szatanik.
Panteon ma być dostępny we wtorek dla mieszkańców Krakowa od godz. 15.30.
Sławomir Mrożek zmarł w Nicei 15 sierpnia w wieku 83 lat. Pisarz urodzony w Borzęcinie przez wiele lat był związany z Krakowem. Ukończył gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z "Dziennikiem Polskim", Krakowskim Teatrem Satyryków, Studenckim Teatrem Satyrycznym "Bim - Bom" z Gdańska, kabaretem "Szpak" i "Piwnicą pod Baranami".
W 1963 r. wyemigrował z Polski, mieszkał we Włoszech, we Francji i w Meksyku. Ponownie do Krakowa wrócił w 1996 roku z żoną Susaną. W czerwcu 2008 roku pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację ze względu na stan zdrowia. Osiadł na stałe w Nicei.
Sławomir Mrożek jest Honorowym Obywatelem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. W marcu 2012 roku odebrał na Wawelu Order Ecce Homo, przyznany mu przez kapitułę orderu za "mistrzostwo słowa".(PAP)
wos/ abe/