Europa i świat po 1989 roku

12.06.2018

Trzy projekty pomnika ofiar represji w Kuropatach

W organizowanym przez państwo konkursie na projekt memoriału w Kuropatach, gdzie spoczywają ofiary represji stalinowskich, wyłoniono trzy finałowe prace – informują białoruskie media. Jednocześnie trwa protest aktywistów przeciwko restauracji otwartej 50 m od nekropolii.

Trzy „najbardziej udane” projekty pomników, jakie mogłyby stanąć na terenie uroczyska w Kuropatach, gdzie obecnie znajduje się tzw. ludowy memoriał, zaprezentowała w poniedziałek prezydencka gazeta „SB. Biełaruś Siegodnia (Sowietskaja Biełorussija)”. Ostatecznie zwycięski projekt ma zostać wybrany w lipcu – piszą we wtorek „Biełorusskije Nowosti”.

Projekty, o których mowa, jak poinformował przewodniczący jury Michaił Barazna, wciąż wymagają dopracowania. Media niezależne oceniają raczej krytycznie zarówno projekty, jak i samą organizację konkursu, który rozpoczynał się pod egidą ministerstwa kultury, a obecnie toczy się w murach redakcji gazety „SB. Biełaruś Siegodnia”. „Władze zrobią wszystko, by był to pomnik +o niczym+, pozbawiony narodowego nerwu” – ocenił na łamach Radia Swaboda rzeźbiarz Anatol Arcimowicz.

Konkurs ogłoszono w marcu ubiegłego roku, po tym gdy prezydent Alaksandr Łukaszenka zapowiedział utworzenie w Kuropatach państwowego memoriału.

W ciągu minionych trzech dekad w Kuropatach powstał „ludowy memoriał”, ofiary są upamiętniane drewnianymi krzyżami umieszczanymi tu przez organizacje społeczne i aktywistów. Państwo jak dotąd nie utworzyło w Kuropatach oficjalnego memoriału, chociaż na uroczysku i wokół niego znajdują się tablice z informacją, że jest to zabytek i miejsce kaźni ofiar represji politycznych. Według szacunków badaczy w Kuropatach może spoczywać nawet 250 tys. osób, zgładzonych przez władze sowieckie w latach 30. i 40. XX wieku.

Jednocześnie w Kuropatach trwa protest aktywistów społecznych przeciwko otwartej w odległości ok. 50 m od uroczyska restauracji „Pojedziemy, pojemy”. Jego uczestnicy przekonują, że obiekt nie powinien funkcjonować, zarówno ze względów prawnych (bo, jak argumentują, został umieszczony w tym miejscu nielegalnie), jak i moralnych. Nowo otwarty lokal określają jako „restaurację na kościach”.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL